Hradec bude mít mírně schodkový rozpočet

stadion hkRozpočet města Hradec Králové pro rok 2019 připravuje vedení radnice jako mírně schodkový. Celkové příjmy města se v příštím roce předpokládají na úrovni 2,075 miliardy korun, výdaje jsou plánované ve výši 2,095 miliardy. Návrh rozpočtu, který bude v polovině prosince schvalovat hradecké zastupitelstvo, počítá s investicemi za téměř 250 milionů korun. Mezi největší budou patřit stavby fotbalového stadionu a lávky přes Labe. Obě investice již mají platná stavební povolení.

Rozpočet na rok 2019 je naplánován se schodkem ve výši 20,4 milionů korun a ke krytí tohoto schodku jsou použity volné prostředky z minulých let. „Při tvorbě rozpočtu jsme již neměli mnoho možností dělat nějaké zásadní změny, příští rok k tomu chceme přistoupit jinak. Především je potřeba zreálnit investiční záměry, abychom zbytečně neblokovali prostředky na akce, jejichž realizace se stále odkládá,“ vysvětluje Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro ekonomiku. Hlavním zdrojem příjmů města jsou daňové příjmy, které meziročně rostou především díky vyšší spotřebě státu a domácností, vysoké zaměstnanosti, růstem mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře a navýšením platů zaměstnanců v rozpočtové sféře. „Pro rok 2019 je navrženo zvýšit odhad daňových příjmů oproti skutečnosti roku 2017 o 70 milionů korun na výslednou částku 1,7 miliardy korun. Nárůst mají ale i běžné výdaje, do kterých bylo nutné zapracovat navýšení platů zaměstnanců města a jeho organizací a vyšší požadavky jednotlivých oblastí na drobnou údržbu.“ Provozní část rozpočtu tvoří většinu plánovaných výdajů města, pro příští rok je navržena v částce 1,78 miliardy korun.

V příštím roce chce město dokončit nebo zahájit investice v objemu 240 milionů korun. „Předpokládáme, že celá řada investic se do rozpočtu zapojí po vypořádání hospodaření letošního roku. Vše bude ale záležet na projektové připravenosti jednotlivých záměrů, kvůli které v posledních letech městské investice výrazně klesly. To chceme co nejdříve změnit a opět nastartovat rozvoj ve městě,“ přibližuje záměry v oblasti investic na další období náměstek primátora Jiří Bláha. „Zastupitelstvu předkládáme návrh rozpočtu, který počítá se 180 miliony na fotbalový stadion v příštím roce, financování této stavby je i ve výhledu na další období,“ potvrzuje náměstek Bláha záměr města nový fotbalový stadion postavit. Druhou největší investicí v roce 2019 bude lávka přes Labe u kongresového centra Aldis za necelých padesát milionů korun, která již má platné stavební povolení a v současnosti se připravuje výběrové řízení na stavební firmu. Hotovo by mělo být do konce příštího roku.

Z městského rozpočtu jde ročně téměř 150 milionů korun na školství a vzdělávání, 380 milionů korun na oblast dopravy a komunikací, více než 200 milionů na kulturu a církve. Necelých 350 milionů korun na podporu tělovýchovy a sportu ve městě, 182 milionů na oblast životního prostředí a 144 milionů korun na bydlení, komunální služby a územní rozvoj. (mmhk)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji