Děti si užily noc v safari

 MES0433„Noc v safari“, tedy v královédvorské zoologické zahradě, si užily děti ze základní školy Vidochov na Jičínsku. Vyhrály totiž v soutěži škol Třídíme s Nikitou, která podporuje povědomí o třídění odpadů, a právě dvoudenní pobyt v královédvorské safari je hlavní cenou. V letošním 12. ročníku děti hledají nového maskota. Dosavadní papoušek Nikita totiž kvůli svému stáří v soutěži končí.

Nikita s modrožlutým peřím byla maskotem soutěže od jejího začátku. Její zbarvení evokovalo barevně označené kontejnery na třídění odpadů. Ale protože se Nikita kvůli svému stáří již nebude soutěže účastnit, téma letošního ročníku soutěže bylo jasné. Děti měly navrhnout nového maskota a k němu slogan nebo básničku.

Ochrana přírody, třídění odpadů a ochrana životního prostředí a nenásilná forma vzdělávání školních dětí mi připadá jako ideální spojení. Že to funguje, potvrzuje už 12. ročník této soutěže. Obdivuji fantazii dětí i jejich vědomosti o třídění odpadů, které pak předávají svým rodičům a prarodičům,“ řekl Karel Klíma, radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.

Jak již bylo zmíněno, letos měly děti navrhnout maskota, kterým má být africké zvíře ze zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem. Úkolem bylo nakreslit nebo vyrobit tohoto maskota tak, aby svým zbarvením nebo například ustáleným příslovím souvisel s tématikou třídění odpadů. Třetí částí zadání pak bylo vymyslet a napsat krátkou básničku nebo jednoduchý rým či slogan.

S úkolem si nejlépe poradily děti ze základní školy Vichodov. Parta třinácti spolužáků vyrobila želvu s pestrobarevným krunýřem, která dostala jméno Bella. „Děti přicházely s různými nápady, navrhovaly různá zvířátka. Nakonec z nějaké vzájemné diskuze vzešla želva. Děti začaly kreslit obrázky s různými návrhy, jak by mohla želva vypadat. Pak jsme změnili plány a rozhodli se vyrobit prostorový objekt,“ popsala cestu ke konečné podobě soutěžní práce učitelka a vedoucí týmu dětí od 1. do 4. třídy Simona Felcmanová. Jednotlivé „terčíky“ na krunýři želvy jsou vyrobené z mačkaného papíru, který děti obarvily podobně, jako jsou barevné kontejnery. „Je to naše první účast v soutěži. Až mě překvapilo, s jakou chutí se do toho děti pustily,“ dodala Felcmanová.

Na druhém místě z celkových třinácti soutěžních týmů se umístili žáci ze Základní školy Nové Město nad Metují, kteří přišli s návrhem maskota – surikaty jménem Slupka. Třetí jsou děti ze Základní školy Habrmanova v Hradci Králové, která je pravidelným účastníkem soutěže. Královéhradečtí soutěžící navrhli chameleona, kterého pojmenovali Tafary.

Soutěžní práce hodnotila komise sestavená z členů týmu projektu Čistá obec, čisté město, čistý kraj. Jednotlivým soutěžním skupinám přidělovali body za splnění zadání, originalitu, nápaditost sloganu, ale i za výtvarné provedení,“ vysvětlil pravidla hodnocení Jiří Záliš, regionální manažer Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která na soutěži dlouhodobě spolupracuje. Vítězné návrhy projektů budou v měsících srpen a září vystaveny ve vstupních prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Účelem soutěže „Třídíme s Nikitou“ je podpořit zájem o třídění odpadů žáků základních škol Královéhradeckého kraje. Nedílnou součástí je rozvíjet kreativitu, tvůrčí schopnost a představivost žáků a zvýšit povědomí o problematice třídění a recyklaci odpadů.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji