Skoro 80 milionů pro školy v kraji

kr hradecV Královéhradeckém kraji na prázdninové opravy škol a školských zařízení vyčlenili z rozpočtu 77 milionů korun. Mezi větší krajské projekty patří oprava střechy a fasády hradecké Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Hradci Králové, která je rozložena do několika etap. Pod gesci Královéhradeckého kraje nyní spadá celkem 88 škol a školských zařízení.

Oprava střechy a fasády hradecké Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Hradci Králové je rozložena do několika etap. Letošní část oprav si vyžádá na čtyři miliony korun. „S časovým harmonogramem je na tom podobně rekonstrukce elektrorozvodů na Lepařově gymnáziu v Jičíně. Tam se letos počítá s částkou 5,7 milionů korun,“ uvedla radní zodpovědná za oblast školství Táňa Šormová.

Ne všechny investiční akce se však stihnou se začátkem školního roku dokončit. Nejdražší položka na seznamu investic do školství bude podle současných vyhlídek hotová na začátku října. Nejnákladnější položkou z letošního seznamu akcí je rekonstrukce střechy hlavní budovy Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, která vyjde na 6 milionů korun a měla by být hotova během podzimu. Úpravy se chystají také na Gymnáziu v Broumově, které by mělo dostat za 3,5 milionu korun nový výtah. S pracemi se počítá až do začátku října,“ řekl Krajským novinám Táňa Šormová.

Neopravují se pouze budovy krajských škol. Během letních měsíců by měla být dokončena také rekonstrukce topení v Dětském domově ve Vrchlabí za 3,8 milionu korun nebo bezbariérový přístup do náchodské pobočky Pedagogicko-psychologické poradny Královéhradeckého kraje za 2,8 milionu korun.

V BROUMOVĚ VŠE FUNGUJE

Rušné léto zažili na Gymnáziu v Broumově. Vedení gymnázia dostalo částku zhruba dva miliony korun na vybudování nového výtahu pro tělesně postižené žáky. Práce se prý zatím stíhají podle termínu. „Z dalších větších investic bych jmenoval zlepšení akustiky v učebně hudební výchovy. To by nás mělo stát okolo 180 tisíc korun. A pak už jen ostatní běžné věci jako malování tříd a oken,“ přiblížil povahu prací na své škole ředitel Gymnázia Broumov Karel Výravský.

V Broumově kromě stavebních prací nemuseli řešit personální problémy spojené s lednovou novelou zákona o pedagogických pracovnících, která, kromě jiného, také upravovala požadavky na odbornou kvalifikaci učitelů. „Žádné problémy nám to nepřineslo. I když jsme úplně okrajová část republiky, tak se nám daří bez větších potíží sehnat kvalifikované pedagogy. Měli jsme 99% odbornou kvalifikovanost. Nekvalifikovaná byla jediná učitelka latiny. Ta ji měla vystudovanou jako neučitelský směr, nyní si dodělává pedagogické minimum a tím pádem budeme mít všechny učitele u nás splňující tento zákon,“ uvedl ředitel gymnázia Karel Výravský. Podle něj se tento problém spíše týkal škol základních, než středních škol zřizovaných Královéhradeckým krajem. V Broumově nemuseli dříve kvůli této novele propustit žádného kantora. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji