Jen na silnice v kraji chybí více než miliarda

symbolika logo 2010Příjmy Jihomoravského kraje za posledních pět let vzrostly o více než miliardu a půl. Na kraji zastávají názor, že je tento trend způsobený příznivým vývojem ekonomiky a také příjmy z dotací z projektů EU. Pouze na silnice by však přesto kraj potřeboval více než miliardu korun navíc.

Kraje jsou financovány ze dvou třetin příjmy z dotací ze státního rozpočtu, státních fondů, od mezinárodních institucí a od Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod a z jedné třetiny příjmy vlastními (těmi jsou příjmy daňové, nedaňové a kapitálové). Celkové příjmy kraje mezi lety 2010 až 2014 mírně rostly, v roce 2010 měly hodnotu 15,1 miliard, v roce 2014 činily 16,8 miliard. Objem přijatých dotací v roce 2014 významně ovlivnily dotace na projekty EU v souvislosti s končícím programovým obdobím. Růst daňových příjmů, které jsou stěžejními vlastními příjmy kraje,  je prý ovlivněn příznivým vývoje ekonomiky ČR.

V současnosti kraj pracuje na návrhu rozpočtu pro příští rok. V oblasti příjmů rozpočtu počítají v regionu s vyššími příjmy ze sdílených daní, které by měli získat na základě novely o rozpočtovém určení daní – zvýšení podílu na výnosu DPH z 7,86% na 8,92%. To by pro Jihomoravský kraj znamenalo zhruba o 330 milionů korun ročně více.  

„Koaličnímu partnerovi navrhneme zvýšení několika výdajových položek. Do programu rozvoje venkova chceme dát 50 milionů korun. V minulosti se dávalo 20 milionů. Peníze dostávají obce na údržbu základního obecního majetku. Chceme také zvýšit dotaci na domácí hospicovou péči. Letos byla podpora kolem sedmi milionů, v příštím roce by mohla být okolo deseti,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Kraj dával také každý rok dobrovolným hasičům okolo 30 milionů, v příštím roce by chtěl dát až 50 milionů. Polovina by sloužila na obměnu techniky, druhá polovina by šla na hasičské zbrojnice.

Kraj se v příštím roce chce také zasadit o opravy krajských silnic, stavbu výjezdního stanoviště záchranářů ve Znojmě, výstavbu hasičské zbrojnice na brněnském letišti, rekonstrukci vyškovského gymnázia a střední zdravotní školy nebo opravu strážnické střední školy, výstavbu Centra excelence při vinařské škole ve Valticích.

ASPOŇ MILIARDU NAVÍC

Kraje letos poprvé obdržely peníze od státu na opravy silnic druhých a třetích tříd. V Jihomoravském kraji díky tomu opravili o 45 kilometrů silnic a 13 mostů navíc. Celková investice do oprav přesáhla letos 1,6  miliardy. Přesto by v regionu rádi viděli minimálně jednu miliardu navíc na investice, například na důležité obchvaty, případně přeložky silnic, jako jsou třeba obchvat Tuřan, Čebína, Blučiny, přeložky silnice v Rajci, pak další miliardu korun.

„Samostatnou  kapitolou jsou pak nevypořádané pozemky pod silnicemi II. a III. tříd, kdy stát předal kraji silnice bez řádného majetkoprávního vypořádání pozemků, přičemž finanční náročnost na jejich vypořádání je odhadována na zhruba 1,5 miliardy korun,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Prioritou roku 2016 je také financování sociálních služeb. Výše procentního podílu kraje na celkovém ročním objemu finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu na podporu služeb pro příslušný rozpočtový rok je 9,21 %. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji