Komentář Josefa Novotného

V době Nečasovy vlády, přišly rozpočty krajů v roce 2009 úpravou Kalouskova ministerstva financí zhruba v celkovém součtu o více jak 3,5 miliardy korun. Což např. přímo v Karlovarském kraji znamenalo skokové snížení rozpočtového určení daní (RUD) zhruba o 250 miliónů korun. Tedy z částky 1,9 miliardy korun došlo ke snížení na 1,650 miliardy korun. Tyto peníze samozřejmě chyběly na opravy silnic II. a III. tříd, na lepší vybavení škol a nemocnic atd.

Proto již v roce 2014 proběhlo setkání hejtmanů s novým ministrem financí A. Babišem, kde se rozpoutala bouřlivá debata na toto téma a zástupcům krajů bylo přislíbeno od ministra financí, že krajům budou rozpočty dorovnány do stavu před rokem 2009 s termínem od  1.1.2016.

Věřím, že tento slib bude ze strany Ministerstva financí dodržen a kraje se konečně zase dostanou na finanční úroveň, která byla před rokem 2009 před Kalouskovým drastickým snížením.

Aktuálně se vede a povede velmi důležitá diskuse v PS, neboť se ozývají hlasy, že stejně tak jako krajům, by mělo být přidáno i městům a obcím. Já osobně s touto myšlenkou souhlasím, neboť jsou to právě kraje města a obce, které ví nejvíc, kam mají směřovat finanční prostředky a co je v danou chvíli pro občany nejdůležitější. Zda opravit školu či silnici nebo zřídit novou kanalizaci apod.

 

Josef Novotný, předseda Rozpočtového výboru PSP ČR a bývalý hejtman

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji