Prioritou jsou investice do náchodské nemocnice

logo colour CMYKHradecký kraj se chystá z rozpočtu na příští rok podpořit především zdravotnická zařízení a sociální služby. Na kraji nezaznamenali nárůst peněz, doufají však ve schválení navrácení koeficientu rozpočtového určení daní na jeho předchozí hodnoty. Nový rozpočet by mělo zastupitelstvo kraje schvalovat začátkem prosince.

 

„Jednoznačnou prioritou je dostavba a modernizace Oblastní nemocnice Náchod. Připravuje se také rekonstrukce Domova důchodců v Černožicích a nemalé prostředky opět půjdou na obnovu krajských silnic. V objektu bývalého ústavu hluchoněmých v Hradci Králové, kam se po rekonstrukci přesune obchodní akademie, vznikne nová školní jídelna. Sloužit bude hned několika školám v okolí,“ vyjmenoval Krajským novinám hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Sály oddělení ortopedie Náchodské nemocnice už v letošním roce prošly nákladnou rekonstrukcí. Stavba se původně zpozdila kvůli problémům s dodavateli, hotová tak byla až koncem října. Největší zdržení způsobila změna dodavatele vzduchotechnických jednotek. U původně předpokládané firmy se doba jejich instalace sešla s celozávodní dovolenou. Výrobek od jiného dodavatele pak musel projít schvalovacím procesem u projektanta. „Dodavatel stavby nás požádal o změnu termínu dokončení z několika objektivních důvodů. Bylo nutné provést práce, s nimiž zadávací dokumentace nepočítala, ale po odkrytí konstrukcí jsme dospěli k nezbytnosti jejich provedení. Mezi ně patří například sanace železobetonu, tvorba nové podlahy, provedení cementového prostřiku a přeložky vzduchotechniky a elektroinstalace,“ vysvětlil radní pro investice Josef Dvořák. Pro vedení nemocnice to znamenalo nepříjemné zdržení již dříve naplánovaných operací. Celkem modernizace operačních sálů vyšla na 20,5 milionů korun.

INVESTICE DO BEZPEČNOSTI

Jednou z plánovaných investic kraje bude mířit i na bezpečnost klientů v hradeckém Domově U Biřičky, který je největším krajským zařízením svého druhu. Královéhradecký kraj poslal miliony korun na zajištění lepší bezpečnosti klientů. V budově „Ypsilon“ tak vznikne nový evakuační výtah, jehož potřebnost prokázalo nedávné cvičení složek Integrovaného záchranného systému. „Bezpečnost občanů je jednou z priorit krajského vedení. V tomto případě se navíc jedná o jednu z nejzranitelnějších skupin obyvatel. V Domově U Biřičky jsme nedávno pořádali cvičení záchranných složek, jehož výsledky byly sice hodnoceny velice kladně, na druhou stranu ale prokázalo potřebnost evakuačního výtahu pro imobilní osoby,“ vysvětlil krajský radní Josef Lukášek, který je odpovědný za sociální oblast. Kromě nového evakuačního výtahu se Domov dočká i zmodernizování systému, který umožní lepší komunikaci mezi pacienty a zdravotnickým personálem.

Podobně jako v jiných krajích i v Královéhradeckém regionu citelně chybí peníze na dopravní infrastrukturu. Nejvíce prostředků chybí na obnovu silnic II. a III. třídy. Za předpokladu dobrého hospodářského výsledku proto uvažujeme o jejich navýšení v průběhu roku 2016,“ sdělil Krajským novinám hejtman Franc. Územím kraje prochází více než 3 700 kilometrů silnic. V regionu se například chystají investovat do průmyslové zóny Solnice-Kvasiny na Rychnovsku kvůli rozvoji závodu Škody Auto. Částka by se mohla vyšplhat až do výše tří miliard korun. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji