Do osmi hodin bychom měli chráněné hranice

nove logo 400V souvislosti s uprchlickou vlnou se konalo velké společné cvičení Armády ČR a Policie ČR. Vojáci a policisté vyzkoušeli svoji připravenost na zvládnutí případného přílivu imigrantů na hranice. Cvičení se uskutečnilo na státní hranici s Rakouskou republikou, která je dlouhá 464 kilometrů a nachází se na ní 20 míst bývalých hraničních přechodů.

Hlavním cílem bylo zjistit, za jak dlouho jsou bezpečnostní složky státu schopny obsadit a začít chránit hranice České republiky. „K přípravě cvičení jsme přistoupili s plnou odpovědností. Kromě zmiňovaných 300 vojáků v terénu se do něj zapojili také příslušníci Společného operačního centra Ministerstva obrany a Krajských vojenských velitelství Brno a České Budějovice, kteří se podíleli na koordinaci vyčleněných sil a prostředků Armády ČR,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Policisté a vojáci při cvičení obsadili dvacet bývalých hraničních přechodů s Rakouskem. Na nich na zkoušku obnovili hraniční kontroly. „Chceme být maximálně připraveni pro případnou rychlou reakci na rozhodnutí o znovuzavedení hraničních kontrol. Neustále sledujeme dění v zahraničí a v případě vyhrocení situace budeme chránit bezpečnost a zájmy občanů České republiky,“ uvedl ke cvičení policejní prezident brigádní generál Tomáš Tuhý.

Cvičení se kromě ministra vnitra Milana Chovance zúčastnili také hejtmani obou krajů sousedících s Rakouskem, v nichž se cvičení konalo, Jiří Zimola z Jihočeského kraje a Michal Hašek z Jihomoravského. „Obsadit hranici s Rakouskem se podařilo přibližně za osm hodin od ostrého poplachu. Při vyhodnocení cvičení jsme s ministry konstatovali, že bychom si ale přáli zkrácení tohoto času,“ popsal cvičení hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Ten dále dodal, že bezpečnostní situace na rakouských hranicích není dobrá a že je v kontaktu s hejtmany rakouské strany a pravidelně se vzájemně informují o počtech lidí, kteří by případně mohli chtít překročit hranice.

„I prostřednictvím našich krajských bezpečnostních rad přijímáme taková opatření, abychom byli se o případné uprchlíky schopni postarat. Velice oceňuji postoj bezpečnostní rady státu, ministerstva obrany a ministerstva vnitra v tom, že dokážeme ochránit i vnitřní hranice Schengenu,“ uvedl Jiří Zimola.

Jak Michal Hašek, tak i Jiří Zimola se vyjádřili, že jsou především rádi, že se zatím stále jednalo jen o cvičení a ne o ostrou akci. „Jsme v případě velké migrační vlny připraveni naplnit plány, které v této souvislosti existují. Kraje hrají v tomto případě spíše podpůrnou, logistickou úlohu složkám Integrovaného záchranného systému,“ doplnil Zimolova slova hejtman Michal Hašek.   Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji