Šumava a Bavorský les obdržely certifikát „Transboundary Parks“

IMG 5484Národní parky Bavorský les a Šumava obdržely v Řezně certifikát „Transboundary Parks“. Získaly tak vůbec nejdůležitější evropské uznání kvality v ochraně přírody, které udílí největší evropská organizace sdružující velkoplošná chráněná území EUROPARC. Oceněna byla jejich roky prosazovaná vize mít přeshraniční prales tam, kde dříve „Železná opona“ rozdělovala svět. Oba parky certifikát obdržely již v roce 2009.

Opětovné hodnocení ukázalo jasný vývoj vaší přeshraniční spolupráce a dokazuje, že společná ochrana přírody přesahuje politické hranice a vede k lepšímu managementu chráněného území,“ řekl zástupcům obou parků prezident organizace EUROPARC Ignace Schops. Ocenění přebírali ředitelé Franz Leibl a Pavel Hubený společně s vedoucími oddělení odpovědných za česko-německou spolupráci Hansem Kienerem a Martinem Starým. Nazývat „Transboundary Parks“ se mohou pouze přeshraniční parky, které spolu i přes existenci státních hranic spolupracují. A právě národní parky Bavorský les a Šumava tuto svoji spolupráci od společného ocenění z roku 2009 v mnoha aspektech ještě rozšířily. Kromě vícejazyčných multimediálních expozic v Domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau, v Muzeu historie lesa v Sankt Oswald-Riedlhütte a zámku Wolfstein ve Freyungu, vznikly kupříkladu také mezi Finsterau a Bučinou přeshraniční turistické trasy. Nezaháleli ani odborníci na ekologickou výchovu z obou stran hranice, kteří připravili nové výukové materiály pro žáky a učitele. Oddělení ochrany přírody a vědecká oddělení obou národních parků pracují společně na projektech ochrany rostlin a živočichů a prezentují jejich výsledky na mezinárodních konferencích. Samozřejmostí jsou i pravidelné pracovní schůzky různých oborů.

Bavorský les a Šumava mají společnou přírodu a historii. Naše přeshraniční spolupráce spojuje lidi i biotopy jak v oblasti odborné tak turistické. Proto je pro nás opětovné ocenění certifikátem „Transboundary Parks“ podnětem, abychom i dále pracovali na dlouhodobém vývoji našich obou národních parků,“ řekl Franz Leibl, ředitel Národního parku Bavorský les. „Spolupráce s kolegy ze Správy Národního parku Bavorský les je pro nás dávkou nové okysličené krve. Máme společné území, společnou zvěř i společné výzvy. Po roce a půl v křesle ředitele mohu bez přehánění potvrdit, že nás naše výjimečná spolupráce velmi spojuje a že přinesla i mnohá osobní přátelství,“ doplnil svého kolegu Pavel Hubený, ředitel Národního parku Šumava.

Certifikátem „Transboundary Parks“ se honosí deset chráněných území. Ze šestnácti německých národních parků to vedle Bavorského lesa již pouze Saské Švýcarsko. V České republice mají tento certifikát všechny národní parky, tedy Šumava, České Švýcarsko, Krkonoše a Podyjí. Jana Bartošová

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji