Rozbořilův nástupce na pozici lídra zatím nejasný

logo olomouckeho krajeV kraji vládne koalice ČSSD a KSČM. Právě první jmenovaná strana, z níž pochází i současný hejtman Jiří Rozbořil, řeší v posledních měsících problémy se svými členy ve vedení kraje. V půlce září rezignoval na své funkce náměstek zodpovědný za dopravu Alois Mačák kvůli obvinění, že bral peníze od soukromých firem. Další měsíc obvinil z podplácení protikorupční útvar Policie ČR i hejtmana Jiřího Rozbořila.

Hejtman Jiří Rozbořil ještě v září vyhlašoval, že si věří na obhajobu křesla ve vedení kraje. Podle něj byly čtyři roky moc krátká doba na uskutečnění jeho cílů. „Jsou oblasti jako regionální rozvoj, zdravotnictví, sociální oblast, vzdělání, sport nebo kultura, kde se nám už v půli čtyřletého období podařilo splnit 80 procent vytýčených cílů. Dobrá bilance je i v otázce bezpečnosti či ochrany zdraví a majetku,“ pochvaloval si v květnu pro Krajské noviny Jiří Rozbořil. Nicméně po aféře takzvané „olomoucké chobotnice“ a po obvinění Rozbořila z podplácení musí nyní krajská ČSSD hledat nového lídra. Podle jejího předsedy Jiřího Zemánka by o nástupci Rozbořila v pozici lídra kandidátky mělo být jasno do konce letošního roku. ČSSD se na volby připravuje od ledna letošního roku, stávající aféra je ale připravila o oblíbeného a favorizovaného kandidáta a možná i o velký počet voličských hlasů.

Druhá vládnoucí strana, KSČM, zatím svého lídra do krajských voleb nevybrala. „Konečný výběr se uskuteční až na začátku příštího roku,“ odpověděl na dotaz Krajských novin předseda krajského sdružení KSČM Ladislav Mlčák. Spekuluje se, že by komunisty jako lídr znovu vedl Alexander Černý, který dostal v roce 2012 přes tři tisíce preferenčních hlasů.

ANO i ODS vyhlásily, že jasno o kandidátech budou mít do konce roku. KDU-ČSL znovu plánuje do příštích voleb jít společně se Starosty a Zelenými, Krajským novinám to řekl lídr kandidátky Ivo Slavotínek. Znovu by tak měli vytvořit subjekt Koalice pro Olomoucký kraj společně se Starosty. „Současné vedení kraje podle mě bylo úspěšné v oblasti budování dopravní infrastruktury. Na druhou stranu, my bychom jinak prezentovali rozvoj a podporu sociálních služeb,“ zhodnotil tři roky současné koalice Ivo Slavotínek. Koalice pro Olomoucký kraj by raději podporovala takové sociální služby, které jsou poskytovány v přirozeném prostředí klientů a naopak by chtěla méně ústavních sociálních služeb.

BUDOU OPĚT VE VEDENÍ KOMUNISTÉ?

KSČM byla v posledních volbách do krajské samosprávy úspěšná, získala téměř 23% hlasů, což ji vyneslo na druhé místo a přineslo jí i pozici druhého náměstka hejtmana, kterou obsadil Michal Symerský. Ladislav Mlčák z KSČM však nechtěl prozradit ani základní body programu své strany. „Bylo by to velice předčasné, nechceme jednotlivé body vyhlašovat takto v předstihu, jenom bychom tím nahráli našim volebním soupeřům,“ oznámil Krajským novinám krajský předseda Mlčák.  

Koalice pro Olomoucký kraj v posledních volbách získala v Olomouckém kraji 11 % hlasů.

„Chceme prosazovat trvale udržitelný rozvoj, prorodinnou politiku a dostupnost sociálních služeb. Chceme také cílit na učňovské školství a budování protipovodňové ochrany,“ vyjmenoval priority svého programu volební lídr strany a člen KDU-ČSL Ivo Slavotínek. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2020 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji