Běhounek je na obhajobu připraven

kraj vysocina logo 3Hejtman Jiří Běhounek je podle svých slov připraven ucházet se o znovuzvolení do čela kraje. Lídra své kandidátky mají jasného od půlky listopadu KDU – ČSL, stal se jím někdejší dlouholetý sládek jihlavského pivovaru, náměstek primátora Jihlavy a předseda vysočinských lidovců Jaromír Kalina. V současnosti kraji vládne jednobarevná devítičlenná rada.

 

ČSSD v současnosti vládne Vysočině s podporou komunistů. Ti však v devítičlenné Radě kraje nemají žádného zástupce, veškeré posty ve vedení kraje obsadila sociální demokracie.

Stávající hejtman Běhounek by se rád viděl ve vedoucí pozici i v následujícím volebním období. „Pokud dostanu důvěru od členů sociální demokracie a následně od obyvatel našeho kraje ve volbách, budu ve své práci pro Vysočinu rád pokračovat. Jsem přesvědčen, že co funguje, nemá se měnit. Proto navážu na dosavadní práci,“ odpověděl Krajským novinám Jiří Běhounek. Ten ještě musí úspěšně absolvovat stranické primárky, ale očekává se, že na konci roku bude přijat za jedničku kandidátky ČSSD na Vysočině.

Ani TOP 09 zatím nemá potvrzená jména na kandidátce. „Zrovna máme před státním sněmem, podobu kandidátky ani program pro Vysočinu zatím neřešíme,“ vzkázal Krajským novinám krajský předseda TOP 09 Ladislav Jirků. Jeho strana se ve volbách v roce 2012 na Vysočině jen těsně přehoupla přes 5% hranici, která jim umožnila vstup do zastupitelstva.

Podle posledních průzkumů má namále i krajská odnož ODS. Ta si v půlce října na oblastním sněmu zvolila svého lídra do krajských voleb. Měl by jím být Zdeněk Geist. „Uspět na Vysočině v krajských volbách nebude jednoduché. Jsem připraven udělat maximum proto, aby již téměř osmiletá koalice komunistů a sociálních demokratů na Vysočině skončila,“ komentoval po vyjádření důvěry od svých spolustraníků Zdeněk Geist.

Hnutí Pro Vysočinu, které v roce 2012 získalo tři mandáty, zatím nevyhlásilo body svého programu nebo lídra kandidátky.

NA VYSOČINĚ ŘEŠÍ NEZAMĚSTNANOST

A co podle Jiřího Běhounka Vysočině v současnosti nejvíce schází? Trvalým problémem Vysočiny je zaměstnanost, kterou však samospráva přes veškeré snahy může ovlivňovat jen málo. Se zaměstnaností i rozvojem našeho regionu souvisí i odchody mladých lidí do velkých republikových center. Situace není jednoduchá ani v dopravní obslužnosti všech 704 obcí, či v oblasti zdravotnictví. Mé zkušenosti a viditelné výsledky práce mě přesvědčily, že Kraj Vysočina nejvíce potřebuje stabilní samosprávu, dělné zastupitelstvo i radu, protože schopných a pracovitých lidí je na Vysočině nemálo,“ myslí si stávající hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Lidovci si v půlce listopadu zvolili lídra své kandidátky. Stal se jím náměstek primátora Jihlavy Jaromír Kalina. "Určitě to budou krajská témata. Asi všichni tušíme, že krize v Evropě spojená s mohutnou imigrační vlnou bude nadále kulminovat a zasáhne i do volební kampaně. Velmi důležité bude nepodlehnout xenofobii a radikalizaci nálad ve společnosti. Rádi bychom se bavili a zaměřili na dopravní infrastrukturu, sociální oblast, kamenný hospic , energetiku – Dukovany, školství a zaměstnanost v regionu. Těžba uranu v lokalitě Brzkov je další důležité téma, které se obyvatel Kraje Vysočina bezprostředně dotýká," sdělil Krajským novinám Jaromír Kalina.

ODS podle prohlášení Zdeňka Geista bude hledat oporu především u živnostníků v kraji. „Zeptejme se například přibližně dvaceti tisíc plátců DPH v našem kraji, zda jsou spokojeni s nuceným kontrolním hlášením od ledna 2016? Zeptejme se padesáti tisíc živnostníků či podnikatelů z našeho kraje, jak jsou spokojeni s narůstajícím dirigismem, dohledem a podezříváním ze strany státu. Řekněme jasně, že v příštích krajských volbách nám nejde o dobytí krajského úřadu. Kraj a jeho úřady vnímáme z pohledu správce a nikoliv jeho vládce,“ uvedl na stránkách krajské ODS Zdeněk Geist. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji