Půta navzdory obvinění zůstává volebním lídrem

lbkVítězem posledních krajských voleb se stalo hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které získalo přes 22% hlasů. Hejtmanem se stal Martin Půta. Ten byl však loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Starostové ho přesto vidí jako jedničku své kandidátky i v příštích volbách.

 

Hejtman Martin Půta dostal důvěru od svého hnutí a pozici v čele kraje bude obhajovat. V tajné volbě na začátku listopadu obdržel stávající hejtman 97% hlasů.

„Co se týče konkrétních slibů, tak největší radost mám z toho, že se podařilo opravit všechny silnice poškozené povodní v srpnu 2010 a také na ně zajistit financování. To byl velký nevyřešený problém, který jsme zdědili,“ zhodnotil své působení hejtman Martin Půta. V posledním roce svého mandátu chce především investovat do majetku kraje, do škol, domovů důchodců a nemocnic. Asi největším projektem je příprava modernizace Krajské nemocnice v Liberci, jejímž cílem je vytvořit podmínky pro centrum urgentní medicíny a dlouhodobě tak udržet v Libereckém kraji špičkovou lékařskou péči.

Hejtman Půta se Starosty museli v únoru letošního roku shánět nového koaličního partnera. Krize nastala v listopadu loňského roku, kdy byla z Rady kraje odvolána Zuzana Kocumová z hnutí Změna pro Liberecký kraj. V lednu pak rezignovali Jan Korytář a Jaromír Baxa ze stejného hnutí. Koalice tím pádem ztratila většinu. Rozkol byl urovnán v únoru, kdy Starostové našli nového spojence v podobě ČSSD a sedmi zástupců Změny, kteří se od původního hnutí oddělili.

ZÍSKÁ ANO I HEJTMANA?

Velkým favoritem se podle předvolebních průzkumů zdá být hnutí ANO. Podle jejího krajského předsedy Tibora Batthyányho se jeho uskupení začalo na krajské volby připravovat, zatím prý hledají vhodné kandidáty. ANO získalo v loňských komunálních volbách třeba pozici primátora krajského města Liberce, stal se jím právě krajský předseda hnutí Tibor Batthyány.

Letní předvolební průzkumy ukázaly, že původní člen krajské koalice, hnutí Změna pro Liberecký kraj, ztrácí voliče. Jejich hlavním tématem je boj proti korupci. „Chci dosáhnout toho, že na účinný boj s korupcí budou vyčleněny potřebné prostředky, tak, aby např. v našem kraji neměla protikourpční policie pouhé dva policisty, kteří mohou pracovat jen na mizivém zlomku všech kauz. Proti korupční chobotnici je potřeba postavit adekvátního protivníka, jinak se nic zásadního nezmění,“ vyjádřil se již dříve Jan Korytář. Ten také založil Krajské protikorupční pracoviště.

A s čím chce jít současný hejtman do voleb? „Rádi bychom rozvíjeli i menší města a obce a pomáhali tomu, aby se žilo dobře i v okrajových regionech. Chceme tedy dál pokračovat v podpoře malých obcí, spolkového života, hasičů a podobně. Rádi bychom také dále odpovědně hospodařili bez zadlužování kraje a byli dobrými partnery nejenom pro města a obce, ale také pro podnikatelský a neziskový sektor,“ nastínil témata své předvolební kampaně Martin Půta.            Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji