Haška v kandidatuře podporuje i Sobotka

symbolika logo 2010Michala Haška (ČSSD) poslaly volby do čela kraje v letech 2008 i 2012. Předseda Asociace krajů ČR by si přál zůstat hejtmanem i po příštích volbách. Musí ale nejdříve zvládnout primárky své strany. „Jsem rád, že mne jako kandidáta na lídra ČSSD podporuje i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, naše animozity jsou minulostí a oba máme zájem na co nejlepším výsledku ČSSD nejen na jižní Moravě,“ vyjádřil se ke své kandidatuře Michal Hašek.

Hejtman Michal Hašek v současnosti vládne kraji v koalici s KDU–ČSL. V krajské radě má vítěz voleb z roku 2012 sedm zástupců, lidovci čtyři. Hejtman Hašek se chce v posledním roce zabývat především podporou složek Integrovaného záchranného systému. Těm podle něj například v roce 2010 chybělo 20 milionů korun na jejich provoz. „Jde  o podporu složek Integrovaného záchranného systému. Zažil jsem rok 2010, kdy Policie ČR a Hasičský záchranný sbor ČR koncem roku neměly na benzin,“ objasnil své záměry Hašek. Z velké podpory se na jižní Moravě mohou těšit i dobrovolní hasiči. Za posledních sedm let dostali na vybavení okolo 250 milionů korun.

KDU-ČSL v květnu letošního roku volila nové krajské vedení své strany. Bývalý hejtman a současný senátor Stanislav Juránek v nich prohrál s náměstkem hejtmana Romanem Celým. Stanislav Juránek přitom ve volbách v roce 2012 získal nejvíce preferenčních hlasů od lidí ze všech kandidátů napříč stranami. Varianta s Juránkem jako hlavním kandidátem lidovců v příštím roce se ale ve světle jeho stranické porážky jeví nepravděpodobná. V současnosti mají jihomoravští lidovci před nominační konferencí.    

Náměstek Roman Celý se chce v posledním roce svého mandátu věnovat třeba cyklostezkám. „Myslím si, že radost udělám v úvodu příštího roku hlavně cyklistům. Do kraje vstupuje projekt s názvem Singletrail se zaměřením na terénní cyklistiku v přírodě,“ odpověděl Krajským novinám Celý.

Zatím nejasná situace je u velkého favorita voleb hnutí ANO. Strana zatím neodkryla svého lídra, nejvíce se hovoří o současném brněnském primátorovi Petru Vokřálovi. Ten však na otázky Krajských novin, zda se chystá vést kandidátku hnutí, nereagoval.

KDU – ČSL SE CHCE ZAMĚŘIT NA DROBNOSTI

Lidovci by v případě dalšího úspěchu v krajských volbách chtěli zaostřit především na malé obce. „Kraj musí být bezpečný a soběstačný, to považuji za zcela zásadní. Nejenže musí fungovat doprava, legislativa, zdravotnictví, ale musí dobře fungovat i každá malá obec v našem kraji. Myslím si, že je potřeba vnímat i drobné potřeby lidí a nebát se je uvádět v život, není nutné vždy myslet na velkolepé stavby. Osobně pociťuji, že v obcích chybí i drobnosti jako je osvětlení, dopravní retardéry, bezpečné chodníky a podobně,“ sdělil své představy, s čím jít do krajských voleb náměstek Roman Celý.

Hejtman Hašek chce před volbami zdůraznit především dvě témata – ochranu kraje před migrací a také chce vystupovat jako opozice Babišova ANO. „Chci se ucházet potřetí o funkci hejtmana Jihomoravského kraje ze dvou důvodů - chci ochránit náš kraj a bezpečnost občanů v nynější chaotické a turbulentní době masové migrace a nebojím se říci invaze z Afriky a Blízkého východu do Evropy. Druhým důvodem je jasná snaha ukázat, že politika má být místem demokratického souboje myšlenek, ideálů a programů, nikoliv další divizí velké firmy a jejího šéfa s miliardami a vlastním mediálním impériem za zády,“ rýpnul si do strany ministra financí Hašek. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji