Příští rozpočet by měl být přebytkový

logo1Pardubický kraj předpokládá, že by příští rok měl hospodařit s přebytkem necelých 100 milionů korun. Oproti loňskému roku by také díky upravenému rozpočtovému určení daní (RUD) měl mít region k dispozici zhruba o čtvrt miliardy více. Od roku 2007 Pardubický kraj také obdržel už téměř 3 miliardy korun z evropských fondů.

Přes dvě miliardy korun už načerpal od roku 2007 Pardubický kraj z Regionálního operačního programu ROP II Severovýchod. „Dvě miliardy jsme překročili v Regionálním operačním programu. Pokud sečteme dotace na investiční projekty podpořené v rámci programů ROP II Severovýchod, Operačního programu Životní prostředí, Integrovaného operačního programu a Norských  fondů, obdržel Pardubický kraj celkem  2,8 miliardy korun a ke konci  roku 2015 očekávám překročení hranice tří miliard,“ prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj tyto dotace využil na mnoho staveb. „Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo dokončeno celkem 27 staveb. Celkové náklady těchto staveb činily 686 milionů korun. Jednalo se zejména o stavby v oblasti dopravy a zateplení budov,“ sdělil 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Mezi nejvýznamnější stavby patří Multioborový pavilon Pardubické nemocnice, domky projektu Transformace Domova sociálních služeb ve Slatiňanech nebo modernizace silnice mezi Hlinskem a Dřeveší.

Vrásky pak hejtmanství přibývají s nekončícími přípravami výstavby silnice R35, která je krajským tématem už několik let. „Jsem znepokojen výkladem zákona ze strany některých ústředních orgánů státní správy. Na úseky silnice R35, jejichž výstavba měla být zahájena v příštím roce, požadují obnovení procesu studie vyhodnocující vliv na životní prostředí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Pro první dvě etapy stavby bylo na začátku prosince vykoupeno 96 procent pozemků. V současné době je vydáno pravomocné územní rozhodnutí a uskutečňuje se příprava pro stavební povolení. „Uvítali bychom, aby stavba byla zahájena v roce 2017, raději však samozřejmě v roce 2016,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Kraj byl také úspěšný v soutěži o nejlepší projekty vyžívajících energetické služby s garantovanou úsporou (EPC), v polovině listopadu si odnesl první místo. Porotci ocenili třeba dlouhodobou snahu o komplexní zlepšení hospodaření energií v objektech v majetku kraje. Letošní projekt, kde se v současné době vybírá poskytovatel energetických služeb, je již sedmým za posledních 10 let. Celková úspora stávajících projektů představuje 44,4 milionů korun ročně a uvažovaná roční úspora nového bude na základě analýzy představovat 5,7 milionu. Program zahrnuje 17 objektů včetně například Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Zámku Chroustovice či Gymnázia Mozartova Pardubice.

VÍCE PENĚZ DÍKY RUDU

Návrh rozpočtu Pardubického kraje pro rok 2016 počítá s celkovými příjmy ve výši 3,157 miliard korun a celkovými výdaji ve výši 3,072 miliard korun. Přebytek by tak měl být ve výši 85 milionů korun, přičemž lze v průběhu roku očekávat i jeho nárůst z důvodu plánovaného navýšení rozpočtového určení daní pro kraje.

K prioritám rozpočtu budou patřit odvětví životního prostředí a zemědělství, tak i školství a kultura, sociální věci a zdravotnictví, doprava i dofinancování všech schválených projektů kofinancovaných z evropských fondů. Důraz ale chce kraj klást na silniční infrastrukturu chystá také výstavbu centrálních příjmů v krajských nemocnicích. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji