Silničáři potřebují na zimu kolem 350 milionů

sckBezmála 8600 kilometrů silnic II. a III. třídy má na starost Středočeský kraj. Ten se o komunikace stará prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje (KSÚS SK), která zajišťuje údržbu dodavatelskými společnostmi. Tyto společnosti pak udržují silnice na základě smluv o dílo pro jednotlivá cestmistrovství, kterých je ve Středočeském kraji přes čtyři desítky. Ačkoli mezi lety 2008 a 2013 kraj udržoval také některé silnice I. třídy a rychlostní komunikace, které jsou ve vlastnictví státu, v současné době se o jiné silnice nestará.

V zimním období, které zákon stanovil od 1. listopadu do 31. března, údržbu Středočeský kraj zajišťuje stále stejnými technologie podle předepsaných technologických postupů, tedy pluhováním, ale také chemickým a inertním posypem, který povrch vozovky zdrsňuje. V některých oblastech je však použití chemických látek nemožné. „Máme několik chráněných krajinných oblastí a pásma ochrany vodních zdrojů, kde můžeme sypat pouze inertním materiálem a pluhovat,“ uvedl pro Krajské noviny provozní náměstek KSÚS Václav Pavlík. Mezi chráněné krajinné oblasti (CHKO) patří Křivoklátsko, Kokořínsko, Český kras, Český ráj a Blaník.

ROČNÍ ÚDRŽBA STOJÍ MILIARDU

Kraj na letní i zimní údržbu ze svého rozpočtu, který pro letošek činí zhruba devatenáct miliard, přispívá už několik let podobnou částkou. „Roční příspěvek od Středočeského kraje na údržbu silnic se v posledních pěti letech pohybuje okolo jedné miliardy korun,“ informoval náměstek Václav Pavlík. V letech 2011 a 2012 Středočeský kraj přispěl 1,1 miliardy korun, v roce 2013 šla na běžnou údržbu částka 922 milionů korun, v roce 2014 to pak bylo 1,4 miliardy korun. Z toho bylo však 500 milionů určeno na odložené financování a na údržbu a opravu vozovek se reálně využilo 888 milionů. V roce 2015 doslala Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje od kraje na údržbu celkem 990 milionů korun. Peníze určené na údržbu silnic jsou dány na celý rok a neohlíží se na to, jaké jsou předpovědi na zimní měsíce. „Máme jeden „balík“ finančních prostředků, který nerozlišuje zimní a letní údržbu. Záleží na vývoji zimního počasí. Někdy je zima dražší a pak zbývá méně na letní údržbu a naopak,“ řekl Václav Pavlík. Díky mírné zimě tak může kraj ušetřit a peníze pak použít na opravy silnic. V posledních deseti letech utratila KSÚS SK za zimní údržbu zhruba 350 milionů korun. V loňském roce však byly náklady na zimní údržbu podprůměrné, a tak kraj ušetřil kolem 100 milionů korun. „Vývoj a čerpání prostředků na jednotlivá zimní období ve své podstatě určují obrázek o tom, kolik prostředků zbyde z celkového rozpočtu provozních nákladů na běžnou údržbu. To znamená, čím menší nálady na zimní údržbu, tím více opravených výtluků,“ informoval hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. V roce 2015 se tak škody na komunikacích mohly opravovat průběžně z prostředků na běžnou údržbu. Opravy výtluků na silnicích se provádějí záplatováním, tedy obalovanou asfaltovou směsí za horka. Za tunu této směsi dá KSÚS SK zhruba sedm tisíc korun. Pro menší opravy, jako jsou jednotlivé trhliny či spáry, se používá trysková metoda. Zde stojí tuna čtyři a půl tisíce korun. Tyto metody lze ale použít jen v běžných klimatických podmínkách. V typicky zimním počasí je potřeba k opravám speciální asfaltová směs, za kterou kraj zaplatí asi sedmnáct tisíc za tunu a oprava je navíc jen dočasná. Celkem za tyto výspravy utratí KSÚS SK ročně zhruba sto milionů korun.

Středočeský kraj se prostřednictvím své příspěvkové organizace stará o opravy a zimní i letní údržbu komunikací, které si KSÚS SK rozdělila na čtyři oblasti. První je oblast Benešova, kde najdeme CHKO Blaník, dále Kladenská oblast, kam spadá chráněná oblast Křivoklátsko a Český kras, a oblasti Kutné Hory a Mnichova Hradiště, kde si silničáři musejí dávat pozor na CHKO Kokořínsko a Český ráj. Karolína Frýdová

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji