Náchodská nemocnice zůstává neopravena

logo colour CMYKPoslední dvoje regionální volby v Královéhradeckém kraji ovládla ČSSD, která hejtmanem učinila Lubomíra France. V pomalu končícím volební období region spravovala koalice složená ze sociálních demokratů a komunistů. V devítičlenné radě obsadila ČSSD šest křesel, KSČM tři. Stávajícímu vedení se dařilo čerpat evropské dotace, naopak dopravní obslužnost a především vypisování soutěží na ni krajskému vedení značně sráží hodnocení. Taktéž nemocnice v Náchodě musí strašit královéhradecké zastupitele.

Více než tři miliardy korun z evropských i státních dotací připlulo na projekty v regionu za poslední čtyři roky. „Za největší úspěch považuji výši finančních prostředků, které se nám podařilo získat z evropských i národních dotačních titulů. Například z končícího programu ROP Severovýchod jsme čerpali téměř tři miliardy korun. Díky nim a dalším zdrojům jsme mohli dostát svým závazkům dobrého hospodáře a začít obnovovat krajský majetek, jako jsou silnice, mosty, domovy důchodců, školy, nemocnice a řada dalších,“ zhodnotil pro Krajské noviny úspěchy oranžovorudé koalice hejtman Lubomír Franc.

Úspěšné čerpání dotací považuje za pozitivní i opoziční zastupitel za ODS Miroslav Vlasák. „Pochválil bych za využití různých dotačních fondů, jak evropských, tak i republikových – významné finanční prostředky se podařilo získat z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česko - Polsko, to se všude takto nedaří. Velké investice byly do oprav komunikací v majetku kraje; dalo by se asi polemizovat o tom, zda je čerpání těchto prostředků rozloženo rovnoměrně na celém území kraje a zda je v pořádku projektová příprava, ale obecně lze toto hodnotit kladně,“ napsal Krajským novinám Miroslav Vlasák.

PROKLETÝ NÁCHOD

Hejtman Lubomír Franc už dopředu vyhlásil, že se na další čtyři roky v čele regionu necítí, rád by se více soustředil na práci v senátu. Možná i proto při hodnocení neúspěchů svého druhého hejtmanského mandátu neschovával hlavu do písku a bez obalu vyjmenoval, co se jím vedené radě za poslední čtyři roky nepodařilo. V případě Královéhradeckého kraje by se dalo říci, že už je evergreenem dostavba a modernizace nemocnice v Náchodě. Oprava měla začít v roce 2012, v takovém případě měli dělníci hlásit hotovo v půlce loňského roku. Jenže od té doby kraj zrušil již dva tendry na stavitelskou firmu, termín začátku přestavby je tak zatím stále ve hvězdách.

„Dosud se nám nepodařilo začít s dostavbou a modernizací náchodské nemocnice, přestože této problematice věnuje Rada Královéhradeckého kraje mimořádnou pozornost. Nepochybuji však o tom, že tento projekt se kraji podaří dotáhnout úspěšně do konce. Očekával jsem také rychlejší dostavbu dálnice D11. Ta je sice v kompetenci státu prostřednictvím ŘSD, ale kraj se do této záležitosti rovněž zapojil a mohu říct, že nepochybně přispěl k tomu, že dnes jsou věci alespoň tak daleko, jak jsou,“ postěžoval si končící hejtman Franc. V květnu Lubomír Franc jednal také o dostavbě patnáctikilometrového úseku dálnice D11 na trase Hradec Králové – Smiřice s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Předseda vlády po jednáních uvedl, že už kvůli posudkům EIA, by se měl stihnout dostavit v příštím roce.

Že je nemocnice v Náchodě velkým tématem regionální politiky potvrdil při svém hodnocení Krajským novinám i opoziční zastupitel a starosta Žacléře Miroslav Vlasák. V půlce února kraj zrušil miliardový tendr kvůli nedostatečně zpracované projektové dokumentaci. Rovněž problémy kraje s vypisováním tendrů na autobusovou dopravu neušlo přísnému oku opozice. Miroslavu Vlasákovi se také nezdála práce některých radních. „Nezvládnutí modernizace oblastní nemocnice v Náchodě, které bylo hlavním předvolebním tématem již před minulými krajskými volbami v roce 2012, nezvládnutí tendru na autobusovou dopravu a také za to, že některé oblasti nebyly odpovědnými radnímu vůbec řízeny a neposunuli se k potřebným řešením – zdravotnictví, reorganizace školství,“ pokáral končící vedení kraje Miroslav Vlasák. Lukáš Zitka

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji