V Ústí auta bez řidiče?

auto bez ridiceV ulicích Ústí nad Labem by se brzy mohla testovat auta bez řidiče. Město a region tak směřují k odvážné vizi stát se centrem výzkumu a vývoje autonomních řídicích systémů a chytré mobility. Vyplynulo to ze společné schůzky primátorky města Věry Nechybové, ministra dopravy Dana Ťoka, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Gabriely Nekolové, ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáše Sivička a dalších účastníků. Konkrétní potřeby a technologické možnosti řešení budou dotčení aktéři diskutovat v rámci jednání na ústeckém magistrátu 19. dubna již se zástupci automobilek a dodavatelů technologií.

Záměr má potenciál přilákat pozornost špičkových firem a expertů a navazuje na ambici kraje stát se chytrým regionem,“ oceňuje hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Testování tzv. aut bez řidiče v našem kraji je pro region obrovskou příležitostí k modernizaci ekonomiky. Proto jsme také tento projekt zařadili do Akčního plánu Strategie hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, který bude v červnu letošního roku projednávat vláda,“ vysvětluje Gabriela Nekolová.  Jak upřesnila Věra Nechybová, v Česku by šlo o ojedinělý a pilotní projekt, který má výrazný nadregionální dopad. “Inspiraci a zkušenosti už nyní můžeme brát ze Švýcarska, kde ve městě Sion testují dva minibusy,“ dodala. Přínos projektu potvrzuje i Dan Ťok. „Česká republika patří mezi významné výrobce automobilů. Je důležité, abychom náš potenciál využili a nezaspali vývoj v této oblasti. Proto podporujeme rozvoj inteligentní dopravní infrastruktury a testování autonomních vozidel,“ řekl.

Pilotním projektem v dané oblasti, který v Ústí nad Labem rozběhlo koncem února Inovační centrum Ústeckého kraje ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, je spolupráce na vývoji systémů autonomního řízení s dodavatelem dílů a systémů pro automobilový průmysl společností Valeo. „Jedná se o popisování videozáznamů z testovacích jízd vozidel vybavených systémy autonomního řízení,“ vysvětluje Tomáš Siviček. Pro možné testovací jízdy aut bez řidiče v krajském městě se jako nejpravděpodobnější momentálně jeví varianta testování autonomního řízení v reálném provozu ve vymezené oblasti města Ústí nad Labem. (usk)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji