Zimola skončil, novou hejtmankou je Stráská

dsc5564Ve funkci hejtmana skončil na dnešním mimořádném jednání Zastupitelstva Jihočeského kraje Jiří Zimola, který stál v čele regionu více než osm let. V křesle ho nahradila jeho stranická kolegyně z ČSSD Ivana Stráská, která byla doposud náměstkyní hejtmana pro oblast zdravotnictví.

 

Jiřímu Zimolovi zlomila politický vaz kauza kolem odměňování manažerů krajských nemocnic a také stavba jeho rekreačního objektu. Po rozpadu krajské koalice se spojila jeho ČSSD s Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Doposud koaliční hnutí ANO, které aféru spustilo, skončilo v opozici.

Nová koalice má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu tu nejtěsnější většinu, když disponuje osmadvaceti křesly. Stejný počet zastupitelů dnes zvedl ruku při volbě nové hejtmanky Ivany Stráské.

Jihočeská hejtmanka Stráská začínala v profesionální politice na konci devadesátých let, kdy se stala starostkou Milevska. Na krajské úrovni působí od roku 2000, tedy od vzniku krajských samospráv. Do vedení Jihočeského kraje se dostala po volbách v roce 2008, tedy po tehdejší oranžové tsunami, kdy se stala náměstkyní hejtmana. Z této pozice nyní přechází na místo hejtmanky. Ty jsou, pokud nepočítáme pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, nyní v republice tři - Jaroslava Pokorná Jermanová ve Středočeském kraji, Ivana Stráská v Jihočeském kraji a Jana Vildumetzová v Karlovarském kraji. (red)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji