První Centrum paliativní péče v kraji otevřeli v Příbrami

str centrum paliativni peceZačátkem května bylo slavnostně otevřeno Centrum paliativní péče v Oblastní nemocnici Příbram. Události se kromě vedení nemocnice v čele s ředitelem MUDr. Stanislavem Holobradou zúčastnil i náměstek pro oblast zdravotnictví Středočeského kraje Martin Kupka (ODS), páter Stanislav Gora, výkonná ředitelka Nadačního Fondu AVAST Martina Břeňová a další vzácní hosté.

 

Centrum paliativní péče sídlí v zrekonstruovaných prostorách pavilonu A, kde byla vytvořena místnost samotné poradny, zázemí pro multioborový tým a také čekárna. Vedení nemocnice nyní usilovně pracuje na tom, aby v příštích měsících mohlo být otevřeno i lůžkové oddělení paliativní péče.

Na rozvoj tohoto potřebného typu péče získala nemocnice grant v rámci dotačního řízení Nadačního fondu AVAST, kterého se zúčastnilo celkem 80 žadatelů. Nemocnice Příbram byla jedním z 15 subjektů, které v tomto řízení uspěly. Celkové náklady projektu včetně lůžkové části, která by měla vzniknout v příštím roce, jsou odhadovány na 4 miliony korun. Nadační fond AVAST přispěl částkou 1,6 milionu.

 „Toto je malý krok pro příbramskou nemocnici, ale velký krok pro Středočeský kraj, protože tento typ péče, který se tady podaří ode dneška otevřít, je první vlaštovkou toho, co bychom rádi realizovali v celém kraji. Je dobře, že se daří splácet dluh těm, kteří se ocitnout často v terminálním stádiu nemoci a v těžké životní situaci. Byli bychom rádi, kdyby se tomu zdravotnictví, které je pro Středočeský kraj prioritou, přizpůsobovalo co nejlépe,“ vyslovil své přání před přestřižením pásky krajský  náměstek Martin Kupka.

V rámci poradny paliativní péče je poskytována pomoc multioborovým týmem, do kterého patří lékař, klinický psycholog, fyzioterapeut, nutriční terapeut, sociální pracovník, zdravotní sestra a v případě zájmu i duchovní péče. Rady jsou poskytovány například ve správné manipulaci s pacientem, převazování a ošetřování kožních defektů, stomií a katetrů, sociální oblasti, v rámci příjmu potravy, fyzioterapie. Podporu pacientovi a rodině poskytuje i klinický psycholog. V Oblastní nemocnici Příbram zajišťuje paliativní péči i Domácí péče Andělka.

 „Nesmírně si cením všech lidí, kteří do toho chtějí jít. Já bych chtěla popřát celému týmu, aby vždy dokázal najít pomoc těm lidem, kteří za námi v tíživé situaci přijdou,“ uzavřela manažerka ošetřovatelské péče Mgr. Ivana Králíčková, která je iniciátorkou projektu paliativní péče.

Paliativní poradna bude otevřena od pondělí do pátku, vždy od 13 do 15 hodin. 

banner zastupka

sus veltrh

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji