Dnes zahajovaná Smetanova Litomyšl se rozloučí s Olbramem Zoubkem

zoubekVčera ve věku 91 let zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, výtvarník, ale také velký milovník hudby, příznivec a mecenáš festivalu Smetanova Litomyšl, čestný občan města Litomyšle.

 

Autor mnoha významných děl, který se zasloužil i o rozvoj tuzemské architektonické plastiky, se v době totality nemohl věnovat volné tvorbě a spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem zrestauroval sgrafitovou výzdobu renesančního zámku v Litomyšli. Práce trvaly celých 17 sezón, během nichž si svůj druhý domov zamiloval a stal se napůl Litomyšlanem. „Svému“ městu věnoval velkou sbírku plastik a reliéfů z různých tvůrčích období. Stálou expozici ve sklepení zámku provozuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl, pořadatel stejnojmenného festivalu. „Zpráva o odchodu Olbrama nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který právě začíná,“ řekl ředitel společnosti Jan Pikna. „Zahajovací koncert jsme chtěli věnovat památce dalšího čestného občana města, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi, s nímž jsme se rozloučili jen před několika dny. Takto si při koncertu České filharmonie připomeneme oba vzácné umělce, kteří budou našemu festivalu tolik chybět.

Ve sklepení litomyšlského zámku bude po dobu konání Smetanovy Litomyšle mimořádně vystavena bronzová studie sochy pátera Toufara, posledního díla, které mistr Zoubek vytvořil. V den pohřbu umělce se pak expozice jeho soch stane pietním místem, kde si budou moci návštěvníci připomenout dílo a uctít památku Olbrama Zoubka. Vzpomenout si na něj budou moci též při sledování dokumentů, které budou ten den promítány v Klášterních zahradách.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji