Na Krakovci si připomenou mistra Jana Husa

194cs 1První červencový týden patří ve Středočeském kraji tradičním Slavnostem mistra Jana Husa na Krakovci. Lidé si zde od 4. 7. do 6. 7. 2017 připomenou pobyt tohoto významného kazatele a církevního reformátora, který na zdejším hradě Krakovec pobýval před cestou do Kostnice, kde byl odsouzen a upálen.

Poukazovat na takové velikány, mezi které jistě patří i mistr Jan Hus, považuji prakticky za povinnost. Aby další a další generace nezapomínaly na idee, které tento myslitel šířil. Proto Středočeský kraj tuto akci podporuje. Právě díky ní si mohu vhodnou a zábavnou formou lidé a především děti připomenout takto významnou osobnost,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Tyto oslavy se nesou v duchu nejen historických tradic, ale i tradice spolupráce Středočeského kraje s obcí Krakovec, kterou reprezentuje starosta a zároveň kastelán hradu Krakovec Jiří Sobek.

Slavnosti mistra Jana Husa na Krakovci se Středočeský kraj účastní již po sedmé. Návštěvníky oslav pod hradem Krakovec čeká bohatý a rozmanitý kulturní program, který začíná v úterý večerním divadelním vystoupením divadelní společnosti Tyl Čistá. Největším tahákem jistě bude vystoupení legendy české hudby a divadla Jiřího Suchého. V průběhu akce se setkají i příznivci Českého klubu turistů z Rakovníka, kteří si podhradí Krakovce zvolili již tradičně jako cíl svých tras.

Atmosféru dané doby přiblíží skupina Góthien, která vystoupí v dobových kostýmech s hrou na hudební nástroje dané doby. O hudební produkci se postará i hudební skupina Galileo Band, skupina Keks nebo zpěvák Jakub Smolík. Duchovní hudbu 17. a 18. století předvede sopranistka Gabriela Eiberová a hru na píšťalové varhany Adam Viktora.

Ve středu a čtvrtek je zajištěná kyvadlová doprava z Rakovníka. foto: krakovec.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji