Zlínský kraj plánuje výraznou rekonstrukci Baťova mrakodrapu

batuv mrakodrapObnova páternosteru, modernizace výtahů, vstupu do Jednadvacítky, rekonstrukce rozvodny, obnova teracových podlah ve třetím patře budovy nebo úplně nová otevřená expozice v šestnáctém patře budovy – to vše čeká Baťův mrakodrap v příštím roce, pokud Zlínský kraj uspěje s projektem, který plánuje předložit Ministerstvu pro místní rozvoj v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

 

Páternoster a výtahy jsou v žalostném stavu, proto jsme hledali cesty, jak je zabezpečit. Velmi jsme přivítali informaci města Zlín, že na úpravy Jednadvacítky můžeme využít evropské peníze určené na rozvoj území,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje Jiří Sukop, který má na starosti majetek a finance. „Část projektu by mohla být hrazena z evropských fondů. Zlínský kraj bude moci požádat o dotaci prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje území Zlín, kde je alokováno 70 milionů korun,“ sdělil primátor Miroslav Adámek, který je současně předsedou Řídícího výboru IPRÚ. Peníze musí být v souladu s podmínkami vyčerpány do konce roku 2018. „Termín je sice šibeniční, ale musíme udělat vše pro to, abychom peníze využili. Proto jsme se okamžitě pustili do projektové přípravy a vyčíslení nákladů,“ pokračoval náměstek Sukop.

V současné době je vypracována studie na obnovu páternosteru, která je zároveň projednaná s Národním památkovým ústavem. Bude se jednat o repase kabin a portálů v hodnotě necelých 20 milionů korun. Je zpracován investiční záměr a projektová dokumentace na rekonstrukci rozvodny (cca 3 miliony korun), na obnovu teracových podlah (necelé 2 miliony korun) a jsou známy odhady na modernizaci výtahů (předpoklad 20 milionů korun) a vstupu do budovy (předpoklad 4,5 miliony korun). Zároveň je ještě v 16 patře posuzována možnost vybudování expozice s pracovním názvem „Panoramata z „21“. Výsledkem by bylo otevření dnes uzavřeného prostoru na střeše budovy, drátěné sítě by nahradily skleněné výplně a terasa by se částečně zastřešila. Otevřela by se tak možnost pro pořádání akcí, výstav a podobně. (zlk)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji