Pardubické nádraží slaví šedesátku

nadraziBudova hlavního nádraží v Pardubicích slaví 60 let. Tzv. třetí nádraží z ateliéru architektů Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy bylo slavnostně otevřeno 1. května 1958. Právě v tento den, přesně o půl třetí odpoledne, přijel ke čtvrtému nástupišti první, slavnostně vyzdobený vlak. Po 60 letech se tu bude slavit znovu.

V úterý 1. května 2018 se v nádraží budově před knihkupectvím Mozaika, které tu s krátkou přestávkou existuje od samého počátku, sejdou hosté, aby oslavili 60. výročí otevření nové nádražní budovy. Ta je jednou z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb a je památkově chráněna. Na projektu spolupracovali žák Josipa Plečnika Karel Řepa s Karlem Kalvodou a Josefem Dandou. Nádražní budova si dodnes zachovala původní interiéry.

Jsem hrdý na to, že jsem synem Karla Řepy,“ říká architekt Miroslav Řepa, který považuje budovu pardubického nádraží za jedno z nejvýznamnějších děl svého otce. „Je to až neuvěřitelné, že je to 60 let, co na nové nádraží přijel první vlak. Pro nás je to připomenutí a výzva. Nádražní budova si zaslouží citlivou rekonstrukci, která by stavbu ještě více pozvedla při zachování ojedinělých interiérů a halu ještě více naplnila životem a přinášela nám radost, když do ní vstoupíme.

O novém nádraží se v Pardubicích diskutovalo od 30. let minulého století, v roce 1948 byla vyhlášena architektonická soutěž. O deset let později začala nádražní budova sloužit veřejnosti.

Narozeninovou oslavu pořádá Knihkupectví Mozaika a Společnost Jana Pernera, z.s., která připravila bohatý program se symbolickým začátkem ve 14:30 hodin.

Program začne vernisáží výstavy pardubického fotografa Štěpána Bartoše s názvem „60 LET PARDUBICKÉHO NÁDRAŽÍ“ a na svého otce zavzpomíná i významný český architekt Miroslav Řepa. Vzhledem k tomu, že v den výročí je první máj, bude symbolicky čten právě Máchův Máj. „Přímo v nádraží hale bude rozkvetlý strom, pod nímž se budou moci zamilovaní políbit,“ říká Jan Doležal, majitel Knihkupectví Mozaika.

Mozaika taktéž vydala speciální edici 60. pamětních listů, které lidé zdarma obdrží při koupi knihy „Karel Řepa – pardubický architekt ve věku nejistot“. K prodeji budou i vzpomínkové placky se šedesátkou nebo pamětní pohlednice. „Architekt Miroslav Řepa zájemcům na místě vzpomínkové předměty osobně podepíše,“ doplňuje majitel knihkupectví Jan Doležal.

O občerstvení se postará Král perníku Pavel Janoš, který napeče slavnostní kremrole, které doslova miluje právě architekt Řepa. Jako překvapení se očekává i narozeninový dort právě z dílny nejznámějšího pardubického perníkáře.

 

Nejčtenější

Nepřehlédněte

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji