Válečná veteránka, zachránci i klauni. Kraj rozdával ceny

 MES3667Prorektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig, veteránka z 2. světové války, zachránci životů nebo zdravotní klauni. Ti všichni se sešli na pódiu pardubického divadla, aby za své činy užili vděk Pardubického kraje. Jeho samospráva opět po roce udělovala Ceny za zásluhy o Pardubický kraj, Ceny Michala Rabase za záchranu a Medaili hejtmana.

Medaili hejtmana dostal youtuber Kovy, jehož videa na nejsledovanější světové videosíti sleduje pravidelně více než sedm set tisíc lidí. Karel Kovář oslovuje kultivovanou formou mladou generaci a snaží se v ní probudit zájem o veřejné dění. „Youtubeři jsou vnímaní spíš jako přátelé než nějaké nedostupné celebrity. O to víc mají jimi vyslovené názory větší váhu a vliv je skutečně obrovský. Na to při natáčení myslím, a proto se snažím odstoupit od emocí a vlastního názoru a na dané téma se podívat z odstupu a s tím, že nic není černobílé,“ říká Kovy, který při přípravě svých příspěvků přistupuje s pocitem zodpovědnosti.

ZDRAVOTNÍ KLAUN

Obecně prospěšná společnost Zdravotní klaun si odnesla Cenu Michala Rabase za záchranu. Ne, že by červenonosí klauni někomu vyloženě zachránili život, jejich pomoc je ale i tak obrovská. Především dětem usnadňují pobyt v nemocnicích a odpoutávají jejich pozornost od nepříjemných vyšetření či zákroků. „Situace, které vytvářejí, vedou k malému zázraku - načechrají v nemocničních pokojích náladu, odvedou myšlenky od nemoci, od bolesti, od strachu, od úzkosti, od toho, co pacient prožívá dny, týdny, někdy měsíce nebo roky,“ vysvětluje ředitelka společnosti Kateřina Slámová Kubešová.

MLADÝ ZACHRÁNCE

Stejnou cenu si odnesl z divadla i student Ondřej Slabý, který loni duchapřítomně zachránil kamarádku při její silné alergické reakci na ořechy. „V tu chvíli si nedokážete představit, jestli se vám tam neudusí, jestli tam neumře. Zachráním ji? Přijede včas záchranka? Jak se k ní záchranáři dostanou, když jsme v jedoucím vlaku? To jsou myšlenky, které mi šly hlavou,“ vzpomíná Ondřej Slabý, jehož pomoc byla i podle profesionálních záchranářů zásadní.

TROJICE ANDĚLŮ STRÁŽNÝCH

V neposlední řadě si pro Cenu Michala Rabase za záchranu přišla i trojice mužů z Litomyšlska, kteří zahnali smrtku od svého souseda a kamaráda Jiřího Němce. Na pomoc mu přišli při jeho těžkém srdečním kolapsu. Miroslav Albert, Ladislav Částek a Michal Zölfl se postarali o to, že jim pan Němec mohl v divadle ve stoje zatleskat. „Jsem člověk zachráněný svými kamarády a sousedy, kterým chci ještě jednou hodně poděkovat,“ říká Jiří Němec. „Je to už téměř rok a dnes jsem poměrně fit. Cítím se dobře a možná tady ještě deset let budu.

SBORMISTR BOHUŽEL IN MEMORIAM

Pro Cenu za zásluhy o Pardubický kraj musela na pódium Lucie Gregorovič Fárová, protože její dědeček Vlastislav Novák, dirigent a sbormistr, nás před několika dny bohužel navždy opustil. Ocenění za svou celoživotní práci v oblasti sborového zpěvu tak zakladatel sborů, festivalů a učitel mnoha generací dirigentů získal in memoriam. „Hudbu dělal tatínek celým svým srdcem. Věděl, že sborový zpěv má obrovskou moc, protože hudba nás sbližuje, obohacuje a povznáší. Dává lidem vlídnost, důstojnost a učí je prožívat pocit krásna,“ konstatuje dcera sbormistra Nováka Šárka Fárová.

HUDBA POMÁHÁ

Že hudba pomáhá vědí i organizátoři stejnojmenného festivalu Vojtěch Sedláček a Karel Telecký. Ti svůj benefiční festival zaměřili na pomoc rodinám s handicapovanými dětmi a jejich zprvu skromný projekt se rozjel do nevídaných rozměrů a obrovským lidským přesahem. „Je to festival pro přátelství. Jak mezi lidmi, kteří ho vytvářejí, tak mezi námi, diváky a rodinami. Snažíme se, aby každá rodina s handicapovaným dítětem, která festivalem projde, s námi byla nadále ve spojení,“ prozrazuje Karel Telecký.

UNIVERZITA ROZKVETLA

Obrovský progres zaznamenala za jeho vedení Univerzita Pardubice. Nejen místní vědí, že řeč je o profesorovi Miroslavu Ludwigovi, který ve funkci rektora získal na investiční výstavbu dvě a půl miliardy korun a stejné výše dosáhly i získané neinvestiční zdroje. Škola se také rozrostla ze tří na sedm fakult a vyrostl moderní univerzitní kampus. „To byla moje vize, protože jsem si vždy myslel, že univerzity mají být místem, kde se setkávají odborníci různých oborů,“ vysvětluje Miroslav Ludwig.

VÁLEČNÁ VETERÁNKA

Cenu za zásluhy o Pardubický kraj si z České Třebové přijela převzít i jednadevadesátiletá Božena Koutná Ivanová, která v šestnáci letech vstoupila do 2. československé samostatné paradesantní brigády. Prošla všemi myslitelnými útrapami druhé světové války, náročným vojenským výcvikem i ústrky ze strany některých velitelů. „Kolikrát jsme brečely bolestí, zimou... Ale řekly jsme si s ostatními děvčaty, že to dokážeme,“ říká stále velmi vitální paní Božena.

Nejčtenější

Nepřehlédněte

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji