V jižních Čechách se uskuteční Fórum partnerských regionů

Fórum Hluboká 2018Druhý ročník Fóra partnerských regionů Jihočeského kraje se uskuteční ve dnech 23.-25. května 2018 v Hluboké nad Vltavou. Naváže tak na velmi úspěšné první setkání v Českém Krumlově v roce 2016. Tehdy se této významné akce zúčastnilo na 300 zástupců partnerských regionů od nejbližších sousedů z Horního a Dolního Rakouska, města Vídně, Dolního Bavorska, všech sedm členských regionů Evropského regionu Dunaj – Vltava, partneři ze Slovenska, Švýcarska, z čínské provincie Heilongjiang, Henan a města Tianjin a z Jekatěrinburgu v Ruské federaci.

Jihočeský kraj se intenzivně snaží rozšířit spolupráci s dalšími regiony a zeměmi. Čínská oblast Donghai má zájem o spolupráci v oblasti sklářského průmyslu a odborného středoškolského i vysokoškolského vzdělávání.  S Taiwanem připravujeme spolupráci především v oblasti smart city. S velvyslanectvím Kanady jednáme o zjednodušení podmínek vzájemné obchodní spolupráce. S Azerbajdžánem hledáme společná témata v oblasti cestovního ruch a investičních příležitostí. Jihočeský kraj chce také více spolupracovat s Kazachstánem, kde se ve spolupráci s agenturou CzechTourism prezentoval na výstavě EXPO 2017.  Účast na letošní konferenci potvrdil velvyslanec Vietnamu v České republice. Kraj dále zahájil přípravu projektu, jehož cílem je kontaktovat jihočeské rodáky žijící v  USA. Počet delegací v letošním roce vzroste z 10 na 14.

Mezi pozvanými nechybí ani nejvyšší představitelé České republiky – kromě prezidenta republiky Miloše Zemana, který se konference v roce 2016 osobně účastnil a i letos udělil svou záštitu, je pozván premiér v demisi Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček.

V rámci třídenního programu se uskuteční opět řada odborných seminářů s tématy:
• Vývoj a nejdůležitější vlivy na mezinárodní obchod od roku 2013
• Budoucí trendy cestovního ruchu
• Význam regionální letecké dopravy + exkurze na letiště Planá u Českých Budějovic
• Význam lázeňství pro návštěvníky z průmyslových oblastí + návštěva léčebny Hrudkov
• Projekty mezinárodní spolupráce a meziregionálního rozvoje + exkurze Vyšší Brod – Závišův kříž

Cílem těchto seminářů je navázat přímé osobní kontakty a posadit k jednomu stolu zástupce z jednotlivých regionů, kteří tak mají možnost představit své instituce a záměry. Důraz je kladen na přímá setkání účastníků a výměnu kontaktů. „Jihočeské fórum můžeme považovat za jakýsi veletrh příležitostí, místo setkání pro regiony z celého světa, kde si mohou vyměňovat kontakty v nejrůznějších oblastech, od cestovního ruchu, přes dopravu, pracovní trh, zdravotnictví, studium či smart technologie. V dnešní době celosvětového politického napětí je nanejvýš důležité, když se přímo a osobně mohou potkat lidé, jejichž cílem je naopak vzájemná spolupráce,“ uvedla k významu konference hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Evropský region Dunaj – Vltava, který je významnou středoevropskou platformou přeshraniční spolupráce, představila v roce 2016 ředitelka kanceláře paní Romana Sadravetz a nové projekty v rámci této spolupráce bude prezentovat i v roce letošním ve spolupráci s předsedajícím regionem pro letošní rok, regionem Vysočina.

Odborné semináře a exkurze proběhnou v prvních dvou dnech fóra, 3. den je zaměřen na propagaci turistiky v Jihočeském kraji. Kulturní program je v letošním roce naplánován na 3. den konference. Účastníci mají možnost navštívit Červenou Lhotu, Vyšší Brod nebo Holašovice. V nabídce je i návštěva informačního centra JE Temelín nebo zámku Hluboká.

Hlavními partnery letošního ročníku bude nejen New Silk Road Institute Prague, ale i Jaderná elektrárna Temelín. Významnou měrou se na programu konference podílí také Regionální rozvojová agentura jižních Čech a Jihočeská centrála cestovního ruchu. Čestným hostem je pojišťovna Kooperativa.

Účast potvrdili i někteří ambasadoři partnerských zemí:
velvyslanec Rakouska v ČR - J.E. Alexander Grubmayr
velvyslankyně ČR ve Vídni – J.E.  Ivana Červenková
velvyslanec Slovenska v ČR – J.E.  Peter Weiss
velvyslanec Azerbájdžánu v ČR – J.E. Farid Shafiyev 
velvyslanec Německa v ČR – J.E. Christoph Israng
velvyslanec Ruské federace v ČR – J.E. Alexander Vladmirovich Zmeyevskiy
velvyslanec Kazachstánu v ČR – J.E. Serzhan Abdykarimov
Přislíbena je i účast ambasadorů, konzulů a zástupců ekonomické a obchodní sekce Velvyslanectví USA, Kanady a Ruska.

(jck)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji