Mizení ghett v Bohumíně pokračuje

demolice revolucni 01Hned čtyři vybydlené domy ve vyloučených lokalitách čeká letos demolice. Město už bourací práce vysoutěžilo a zaplatí za ně 2,2 miliony korun. K zemi jdou právě tři domy v Revoluční ulici. Další v Drátovenské ulici přijde na řadu v následujících měsících. Na jeho odstranění získala radnice dokonce 800tisícovou dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj.

Postupujeme podle dlouhodobého plánu, co s vyloučenými lokalitami. Ve vytipovaných městských domech volné byty znovu neobsazujeme, a jakmile je dům prázdný, pustíme se buď do rekonstrukce, a tam, kde není vhodná, přichází na řadu demolice. Za posledních deset let jsme tak v pěti problémových lokalitách odstranili dohromady 18 vybydlených domů a tři naopak zrekonstruovali. Postupně tak ghetta z mapy Bohumína mizí, ale je to složitý a pomalý běh na velmi dlouhou trať,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že demolice jsou jedním ze způsobů, jak město se sociálně nepřizpůsobivými bojuje.

Bourání za 1,2 milionu korun odstartuje už příští týden v Revoluční ulici nedaleko areálu Faja. Nenechavci se ovšem do rozebrání zdejších tří objektů pustili mnohem dříve. Z domů zůstaly jen holé zdi, jsou bez střech, oken i dveří. Demolice tak byla jediným řešením. Uvolněné pozemky chce radnice prodat zdejším průmyslovým podnikům, s nimiž sousedí. „Demoliční četa musela odklidit spoustu odpadu, který v domě zanechali bezdomovci a další individua. Černé skládky se odklízely i z přilehlých pozemků. Dnes se začalo se samotným bouráním,“ uvedla Eva Mrázková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Demolice za jeden milion korun čeká v tomto roce také na vybydlený dům v Drátovenské ulici v Pudlově pod zdejším mostem. Město už vysoutěžilo jejího realizátora a před několika dny navíc získalo i dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj, které uhradí 80 procent uznatelných nákladů, tzn. přibližně 800 tisíc korun. V pořadí už čtvrtá demolice domu v této lokalitě tak bude dalším krokem, jak místo zbavit nálepky ghetta. Místo něj pak město vysází stromy a nainstaluje několik dětských houpaček pro obyvatele sousedního domu, který vloni prošel rekonstrukcí na sociální bydlení. Vzniklo v něm dvaadvacet bytů, nová kotelna s ústředním topením, rozvody, toalety se sprchovými kouty, kanalizace. Objekt dostal nová okna, vstupní dveře i nový přístupový chodník. Část bytů město pronajalo Armádě spásy, s níž úzce spolupracuje na projektu Prevence bezdomovectví, a dává tak lidem šanci bydlet v městském bytě pod dohledem. Do opravy objektu šlo osm milionů.

Demolici domu i zde už neoficiálně zahájili vandalové a zloději podobně jako u předchozích zbouraných objektů. Nepomohlo ani jeho opakované zabezpečování. Dveře lapkové vybourali a odnesli i se zárubněmi. Postupně vyplenili i vnitřek domu. Vytloukli okna, vytrhali podlahy, umyvadla, kabely a trubky ze zdí. Dokonce v některých stěnách vybourali až metrové otvory. „Krádežemi sice prakticky žádná škoda nevzniká, protože vše přijde zbourat, ale všichni si oddechnou, až se také do tohoto domu pustí oficiální demoliční firma a srovná jej těžkou technikou se zemí. V tuto chvíli už celé akci brání pouze přeložka elektřiny, kterou musí provést ČEZ,“ doplnil bohumínský místostarosta Lumír Macura. (balu)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji