Oslavy aviatika Kašpara i sto let republiky

den dopravy 2017Pardubice opět ožívají oslavami průkopníka českého letectví Jana Kašpara. V roce, kdy si připomínáme 135. výročí jeho narození, se propojily pardubické spolky nesoucí jeho jméno a připravily nabitý program šestého ročníku národního projektu DEN DOPRAVY 2018.

Průkopník české aviatiky a pardubický rodák Ing. Jan Kašpar se narodil 20. května 1913, tedy před 135 lety. V květnu současně uplynulo 107 let od jeho prvního a legendárního dálkového přeletu z Pardubic do Prahy. A to vše dává příležitost oslavit jeho osobu, ale i českou aviatiku v rámci letošního DNE DOPRAVY. „Bylo již mnohokrát řečeno, že Pardubický kraj je kolébkou dopravy a že dal světu celou řadu významných osobností v oboru. V posledních pěti letech se díky projektu Den dopravy jejich jména stala známější než dříve, uvědomujeme si mnohem více jejich odkaz a našemu regionu to dává určitý punc jedinečnosti,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Právě Pardubický kraj stál u zrodu projektu už na samém začátku. „Den dopravy je za ty roky stabilní a dobrá značka. Když jsem byl zvolen náměstkem hejtmana a radním pro dopravu, rád jsem tuto tradici podpořil. I díky Kašparovi, Pernerovi a dalším se Pardubice a Pardubický kraj na mapě České republiky neztratily,“ doplňuje náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

tk den dopravy 6DEN DOPRAVY 2018 se uskuteční v pátek 18. května 2018 a tradičně bude rozdělen do dvou bloků. Na dopolední pietní akt u hrobu Ing. Jana Kašpara naváže odpolední happening u sochy aviatika na pardubické třídě Míru, který vyvrcholí předáním výtěžku z projektu Dar na sochu Jana Kašpara do rukou primátora města Martina Charváta. „Socha Jana Kašpara na třídě Míru je jednou z poct, které město svému rodákovi může vyjádřit. Její realizace nebyla jednoduchá a jako primátora města mne velmi těší, že na ni přispívali nejen patrioti, ale i lidé ze vzdálenějších koutů České republiky a dokonce za zahraničí v rámci projektu Dar na sochu Jana Kašpara. Vážíme si toho,“ říká primátor města Pardubice Martin Charvát.

Na přípravě letošního DNE DOPRAVY 2018 se podílí kromě tradičního pořadatele, neziskové organizace Společnost Jana Kašpara, také další spolky pracující s odkazem Jana Kašpara. DEN DOPRAVY 2018 totiž bude pokračovat Aviatickým festivalem, který vyvrcholí znovuotevřením Leteckého muzea Jana Kašpara a především Aviatickou poutí Ing. Jana Kašpara 2018. „Jsme moc rádi, že již po osmadvacáté můžeme pozvat naše i zahraniční návštěvníky na leteckou show do Pardubic. Z malého leteckého dne se díky zakladatelům Aviatické pouti, pánům Jaroslavu Jandovi a Josefu Hadincovi, stala významná letecká událost, která nese důležitý odkaz právě Ing. Jana Kašpara,“ říká předseda správní rady Sdružení Aviatické pouti Ladislav Minařík, generál major v.v.

Aviatická pouť se nese v duchu oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa a stejného jubilea se dotkne také DEN DOPRAVY. Jeho součástí totiž bude také vzpomínka na prvního prezidenta T. G. Masaryka a ustavující valný sjezd České strany pokrokové, který se konal v roce 1906 v Pardubicích, v sále dnešní restaurace Tiburon na třídě Míru. „V tomto sále je instalována pamětní deska, připomínající tuto událost. Právě u ní chceme vzpomenout a oslavit vznik naší samostatné republiky,“ prozrazuje Jiří Kotyk, předseda Masarykovy společnosti a také předseda Společnosti Jana Kašpara.

DEN DOPRAVY 2018 bude zahájen tradičním pietním aktem u hrobu Ing. Jana Kašpara na Městských hřbitovech v Pardubicích, a to v 10:00 hodin přeletem armádních letounů JAS 39 Gripen. Pietního aktu se zúčastní řada osobností, včetně praneteře Jana Kašpara paní Evy Perrové. Vzpomenut bude také bratranec Jana Kašpara, letecký konstruktér Eugen Čihák. Začátkem května totiž uplynulo 60 let od jeho úmrtí. Pro zvané hosty je následně připravena číše vína u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Od 15:00 hodin bude celodenní program pokračovat happeningem u sochy Jana Kašpara na třídě Míru, jehož součástí bude předání symbolického šeku s výtěžkem projektu Dar na sochu Jana Kašpara, ale také módní show ve stylu první republiky nebo mobilní televizní studio.

DEN DOPRAVY 2018 je první z akcí Aviatického festivalu. Zapojit se do něj mohou další pardubické spolky, ale také bary či restaurace. Opět po roce totiž mohou svým hostům nabízet Aviatické menu či Drink Jana Kašpara. Ten vítězný pak budou mít příležitost prezentovat na Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara, která o prvním červnovém víkendu Aviatický festival zakončí.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji