Netolický jednal v Prešově s Majerským

DSC01227V rámci zahraniční pracovní cesty na Slovensko a Ukrajinu se zástupci Pardubického kraje vedené hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro oblast zdravotnictví Ladislavem Valtrem setkali v Prešově s předsedou Prešovského samosprávného kraje Milanem Majerským, se kterým řešili především další pokračování spolupráce mezi oběma regiony, která se datuje již od roku 2002, ale také aktuální politická témata obou zemí.

Milan Majerský nahradil v čele Prešovského samosprávného kraje po 16 letech Petera Chudíka, který stál i u zrodu naší vzájemné spolupráce. Kromě komunikace na úřednické úrovni a výměny zkušeností v řadě oblastí se nám podařilo propojit naše střední školy, kulturní spolky či sportovní oddíly. Zároveň jsme v mimořádných případech uvolnili finanční prostředky na pomoc při živelních pohromách. S panem předsedou Majerským jsme se již v době jeho nástupu shodli na tom, že spolupráce bude pokračovat ve stejném rozsahu, jako tomu bylo doposud. Zároveň jsme naplánovali další pracovní setkání, které proběhne v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který společně se členy delegace se svým slovenským protějškem hovořil také o aktuálním čerpání prostředků z evropských fondů či problematice dopravní infrastruktury. Vzhledem k tomu, že předseda Prešovského samosprávného kraje Milan Majerský oslavil 12. května 47 narozeniny, obdržel od kraje také jeden speciální dárek. „Vzhledem k tomu, že pan předseda je stále aktivním basketbalistou, předali jsme mu ve spolupráci s BK JIP Pardubice basketbalový dres klubu podepsaný všemi současnými hráči. Zároveň jsme se domluvili na přátelském utkání mezi pardubickým klubem a týmem ze Svitu,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Součástí delegace jsou kromě hejtmana Martina Netolického a radního pro oblast zdravotnictví Ladislava Valtra také zastupitelé Václav Snopek a Oldřich Koblížek či starosta Dolní Čermné Petr Helekal.

První konkrétní finanční pomoc zaslal Pardubický kraj na Slovensko v létě 2004. Po vlně ničivých povodní v létě 2004 poslal Pardubický kraj materiální pomoc v hodnotě 100 tisíc korun. Už o několik měsíců později, v říjnu 2004, postihla Vysoké Tatry ničivá smršť. Tehdy kraj pomohl prešovskému regionu částkou půl milionu korun.  V roce 2010 Prešovský samosprávný kraj opravil komunikaci druhé třídy z Vyšných Hágů do Štrbského Plesa zničenou při sesuvu půdy v témže roce. Pardubický kraj poslal partnerům na tuto rekonstrukci přes 500 tisíc korun. O čtyři roky později, v červnu 2014 byla při rozsáhlé povodni poškozena silnice v obci Osturňa. Pardubický kraj v rámci spolupráce podpořil opravu jediné příjezdové cesty do obce částkou jeden milion korun. Poslední finanční pomocí, kterou Pardubický kraj poukázal ve prospěch projektu v partnerském regionu, byla rekonstrukce Chodníků přátelství v Ubľe, který bude v rámci cesty krajské delegace slavnostně otevřen. (pak)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji