Vysočina podpoří záchranáře na Dalešické přehradě

dalesicka prehradaKraj Vysočina podpoří Vodní záchrannou službu Českého červeného kříže Třebíč, která pomáhá lidem v nesnázích na Dalešické přehradě. „Částka padesáti tisíc korun má pomoci s pořízením vybavení nové stanice první pomoci, která se v současné době dostavuje právě na Dalešické přehradě,“ informoval dnes po jednání Rady Kraje Vysočina náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Vodní záchranná služba funguje na Dalešické přehradě více než dvacet let, ročně zasahuje u 250 až 300 různě naléhavých případů, nejen u přehrady, ale i v přilehlém kempu.

Finance od Kraje Vysočina chtějí vodní záchranáři využít konkrétně na nákup odpovídajícího vybavení zázemí v nové stanici, tedy na nákup základního nábytku a bílé techniky. Vodní záchranáři využívají stanici především v letní sezóně pro hlídkovou činnost, kterou poskytují zdarma na celé ploše přehrady, stále častěji i v přilehlém kempu. Spolek má aktuálně pět desítek dobrovolných členů, všichni dobrovolníci musí průběžně absolvovat kurzy vodních záchranářů, lezectví, řízení motorových vodních plavidel. Podle slov Petra Němce, předsedy třebíčských vodních záchranářů, je o členství zájem stále více mezi mladými lidmi. Vodní záchranáři pravidelně spolupracují s policií, hasiči i záchrankou, jejich přidanou hodnotou je zejména důvěrná znalost terénu a záludností přehrady. „Zásahů na přehradě v čase přibývá. Loni jsme zasahovali při likvidaci požáru člunu. Právě potápějící se plavidla pomáháme vytahovat často. Starosti nám dělají především majitelé motorových člunů, kteří nerespektují nařízení a ohrožují neohleduplnou jízdou nejen sebe, ale i ostatní návštěvníky přehrady. Nejčastěji pomáháme ošetřovat lehká zranění typu odřeniny, štípnutí hmyzem s alergickou reakcí, ale i pořezání nebo úrazy kotníků,“ vyjmenovává Petr Němec.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Třebíč je jediná svého druhu na Vysočině. Hospodaří ročně s necelým půlmilionem korun. Jejich činnost podporují úřady i ministerstva formou účelových dotací. (kv)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji