Obnova venkovské usedlosti ve Zlámanci získala titul Lidová stavba Zlínského kraje

zlinkyManželé Vladislava a Karel Říhovi, kteří s citem opravili venkovskou usedlost ve Zlámanci, získali prvenství v soutěži Lidová stavba Zlínského kraje, jejíž výsledky byly dnes slavnostně vyhlášeny v Baťově mrakodrapu.

Titul Lidová stavba uděluje Zlínský kraj od roku 2008 za příkladnou obnovu objektů lidové architektury a za významný přínos k zachování kulturního dědictví.

Do soutěže, jejímž cílem je podpořit a motivovat vlastníky těchto staveb, se na základě výzvy sešly čtyři návrhy: obnova sloupkové stodoly přenesené z Břestku a její umístění do nově vznikajícího areálu Muzea v přírodě Rochus v Uherském Hradišti - Mařaticích, dále obnova „Výminku“ u mlýna č. p. 117 v Komni, obnova venkovské usedlosti č. p. 37 ve Zlámanci a oprava Chaloupky č. p. 256 v ulici Říčanská ve Vizovicích.

Titul Lidová stavba se pojí s finanční odměnou 50 tisíc korun pro vítěze.

„Tato částka má skutečně spíše symbolický význam, když si představíme, kolik práce a peněz je potřeba ve skutečnosti vynaložit. Mám v hluboké úctě lidi, kteří, když stojí před rozhodnutím, jestli raději starou lidovou stavbu zbourat, přece jen zvolí tu po všech stránkách náročnější cestu opravy. Často musí přesvědčit své okolí, nebo i obhájit toto rozhodnutí, jedná-li se o obecní majetek,“ řekl hejtman Stanislav Mišák, který přišel všem vlastníkům lidových staveb, kteří se letos soutěže zúčastnili, osobně poblahopřát i v doprovodu svých náměstků a dalších členů krajské rady.

Mladí manželé Říhovi poděkovali svým blízkým a spolupracovníkům, kteří jim pomohli shánět finanční prostředky, protože sami, jak přiznali, by rekonstrukci finančně nezvládli. V tomto směru jim byli nápomocni památkáři v Kroměříži, v Uherském Hradišti i na krajském úřadu ve Zlíně.

A co bylo tím hlavním důvodem, proč se do obnovy pustili? „V našem případě platí: Za vším hledej ženu. Když jsem poprvé do toho stavení přišel, říkal jsem si: V žádném případě! Nikdy!“ prozradil Karel Říha, kterému naopak manželka veřejně poděkovala nejen za to, že martýrium spojené s rekonstrukcí vydržel, ale také že sám iniciativně přemýšlel, jak si s čím poradit a jak co s důvtipem vyřešit.  

Odborná komise, která o udělení titulu rozhodla, konstatovala, že „Obnova venkovské usedlosti č. p. 37 ve Zlámanci je úspěšným příkladem revitalizace obytného domu. Postupná obnova celého areálu ukazuje, že lze skloubit požadavek na uchování kulturně-historických hodnot objektu s požadavky na moderní bydlení a nároky uživatelů.“

Zdroj: Zlínský kraj 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2020 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji