Kraj vyzývá k pěstounství

matka diteV Karlovarském kraji žijí více jak dvě stovky dětí, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Tyto děti jsou často umístěny v ústavních zařízeních už od svého narození a neznají věci, jež jsou pro nás naprosto běžné. Nikdy třeba nezažily oběd s maminkou a tatínkem, nezašly na společný nákup nebo nejely na prázdniny k babičce a dědečkovi. Ačkoliv se dětské domovy snaží o děti postarat nejlépe, jak umí, děti potřebují hlavně zažít, co je to rodina. Kraj proto nabádá: "Pakliže vám není jejich osud lhostejný, staňte se pěstounem".


Láska a pocit jistoty jsou pro děti naprosto nenahraditelné, protože jen tak se dokáží vyrovnat s povinnostmi i starostmi, které je v dospělosti čekají. Každoročně se nám podaří najít náhradní rodiče pro deset až patnáct dětí, a to i díky rozsáhlé kampani, kterou vedeme. Stále ještě ale potřebujeme sehnat pěstounské rodiny pro zhruba sto třicet dětí z našeho regionu. Pěstounská péče je finančně podporovaná státem a lze na ní čerpat nejrůznější příspěvky. Hlavní odměnou náhradním rodičům však může být pocit, že v pravou chvíli uměli dát dítěti, jemuž chybělo zázemí, to nejdůležitější – teplo domova a otevřenou náruč,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis.

Pěstounem se může stát jednotlivec, manželé nebo partneři, kteří vyhoví zákonem stanoveným podmínkám. Dítěti v pěstounské péči náleží podle zákona příspěvek na úhradu jeho potřeb ve výši zhruba šest tisíc korun měsíčně. Pěstoun za výkon pěstounské péče dostává měsíční odměnu, jež u jednoho dítěte činí dvanáct tisíc korun. Vedle těchto dvou dávek pak pěstouni mají ještě nárok na jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení motorového vozidla a dítě pak na příspěvek při ukončení pěstounské péče.  Bližší informace o pěstounské péči najdete na webových stránkách www.pestounskapecevkk.cz. Využít můžete i konzultace s pracovnicemi Krajského úřadu Karlovarského kraje. (kvk)

 

Karlovarský kraj

 KV kraj logo

Hejtman: Jana Vildumetzová (ANO)
Krajské město: Karlovy Vary
Rozloha: 3314 km2
Počet obyvatel: 310245
Hustota zalidnění: 94 obyvatel/km2
NUTS: Severozápad
Radní: Dalibor Blažek (HNHRM), Jaroslav Bradáč (SPO), Jan Bureš (ODS), Martin Hurajčík (ANO), Karel Jakobec (ODS), Josef Janů (Piráti), Petr Kubis (ANO), Daniela Seifertová (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 7
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji