Rok do krajských voleb, zbrojení začíná

1024px Volby2006 volebni mistnostŘíjen 2016 bude měsícem, ve kterém se po čtyřech letech znovu vypravíme do volebních místností, abychom zvolili politiky, kteří budou zasedat v krajském zastupitelstvu. Podle výsledků se ustanoví nové krajské rady a v čele regionů zasednou noví hejtmani. Nebo ne? Už dnes je jasné, že řada z nich bude kandidovat znovu. A rok před volbami tak pomalu začíná dlouhá volební kampaň.

 

Krajské volby jsou už nějakou dobu v režii levice. Před třemi lety je vyhrála sociální demokracie, která sice ztratila 75 mandátů oproti výsledkům z roku 2008, ale i tak nakonec získala nejlepší výsledek v devíti krajích. Ve dvou regionech zaznamenali nejlepší výsledek komunisté, v jednom ODS a Sdružení pro Liberecký kraj. V tuto chvíli jsou ovšem sociální demokraté ve vedení všech krajů, včetně Libereckého. V něm se totiž rozpadla původní koalice Starostů a hnutí Změny pro Liberecký kraj, které následně vystřídala právě sociální demokracie. Uplynulé tři roky byly tedy ve znamení realizace řady programových priorit ČSSD ve všech krajích kromě Prahy, která obměňuje zastupitelstvo v obecních volbách. Strana před volbami slibovala důsledné zaměření se na lepší dopravní infrastrukturu, stabilizaci krajských nemocnic nebo transparentnější hospodaření. Nyní má rok na to, aby své sliby dotáhla do konce. Chystají se tak například další rekonstrukce silničních úseků, což byl jeden z hlavních slibů ve většině krajů. Například na Vysočině bude těsně před volbami dokončena velká zakázka na opravy mostů a opěrných zdí za 400 milionů korun. V Plzeňském kraji se zase chlubí nulovou zadlužeností a v plánu jsou další investice do zdravotnictví. Karlovarský kraj má pro změnu pokračovat ve slibované modernizaci středních škol a ve zvelebování domovů pro seniory. V roce 2016 bude například pokračovat rozsáhlá oprava domova v Chebu. A tak lze pokračovat kraj od kraje. Všude totiž chtějí krajské vlády v době vrcholících předvolebních kampaní dokončit maximum možného.

Jenže už dnes je jasné, že některé sliby zůstaly a zůstanou pouze na papíře. Například v Jihomoravském kraji opozice kritizuje nesplněné závazky v podobě výstavby krajských startovacích bytů nebo úspory při centrálních nákupech energií pro domácnosti. „Už v době voleb jsme upozorňovali, že jsou to nereálné sliby. Dnes se ukazuje, že jsme měli pravdu. Myslím, že by členové koalice měli občanům kraje vysvětlit, jak se věci opravdu mají,“ prohlásil lídr jihomoravské ODS Jiří Crha. V Královéhradeckém kraji zase bojují s opravou náchodské nemocnice za 1,19 miliardy korun. Měla začít už ve volebním roce 2012 a letos být hotová. Jenže se vše protahuje a další termín začátku stavby se posunul až na jaro příštího roku. Na druhou stranu kraj se může pochlubit například zvládnutou revitalizací barokního hospitalu Kuks, která skončila letos na jaře.

SOUBOJ VLÁDNÍCH STRAN?

Samozřejmě je ještě brzo na predikce, jak případné splněné či nesplněné úkoly ovlivní krajské volby v příštím roce. Přesto je ale možné vypozorovat určité trendy, které se podle analytiků budou pouze prohlubovat. Je zřejmé, že půjde v prvé řadě o souboj dvou vládních stran ČSSD a ANO, do kterého ze zadních pozic promluví ve vybraných krajích hlavně komunisté a lidovci. Za černého koně krajských voleb pak budou s velkou pravděpodobností považováni Starostové a nezávislí. Agentura SANEP vydala v srpnu výzkum veřejného mínění, ve kterém mapuje potenciální úspěšnost jednotlivých stran v krajských volbách. A výsledky odpovídají všeobecnému rozložení sil, které platí pro celou politickou scénu. V sedmi krajích by vítězství slavila sociální demokracie, sedm regionů by opanovalo hnutí ANO. Dobré výsledky by opět měli komunisté a v některých regionech by do dění promluvila i KDU-ČSL. Pravicové strany TOP 09 a ODS by spokojeny být nemohly, v naprosté většině krajů by jejich výsledek nepřekročil osm procent. První zmíněná partaj se přitom snaží nástup kampaně zachytit včas a v mnoha regionech už začíná řešit program. „Nabídneme voličům kvalitní konzervativní program, který bude řešit největší problémy regionu, ale také osobnosti, které ho po zvolení do krajského zastupitelstva důsledně splní,“ řekl například nově zvolený předseda TOP 09 v Pardubickém kraji Miroslav Nádvorník.

Velkým otazníkem bude podle všeho výsledek hnutí ANO. To se sice ve všech průzkumech drží v popularitě na špici, ale jakákoliv chyba pro ni může být fatální. Může se totiž zatím spoléhat pouze na image svých vládních zástupců a odborníci se shodují: Oblíbenost hnutí ANO se z velké části překrývá s popularitou ministra financí Andreje Babiše.

STAROSTOVÉ CHTĚJÍ DRÁBOVOU

To sociální demokraté jsou přesvědčeni, že se na špici průzkumů drží i kvůli své dobré práci v krajských zastupitelstvech. Výsledky jsou prý vidět. Například hejtman Středočeského kraje Miloš Petera prohlásil, že ho závěry průzkumu potěšily a že odráží odvedenou práci. A mnoho dalších hejtmanů s ním souhlasí. „Masivně jsme investovali do komunikací, zateplení budov, sociálních služeb, sloučili jsme autobusovou dopravu. V každé oblasti jsme něco udělali. Nemáme se za co stydět,“ zhodnotil dosavadní práci například hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Právě jemu ale zřejmě podřezalo větev obvinění z korupce následované výzvami vedení ČSSD, aby odstoupil. Rozbořil tak bude patřit k těm současným hejtmanům, které v čele kraje od podzimu příštího roku už téměř jistě neuvidíme. Jméno nového lídra oznámí strana do konce roku. Podle předsedy krajského výkonného výboru ČSSD v Olomouci Jiřího Zemánka chtějí sociální demokraté počkat na nominace z okresních organizací strany.

Zajímavé bude sledovat, jak si povedou také Starostové a nezávislí, kteří mají v tuto chvíli v rukách Liberecký kraj. I v něm se prý za ty tři roky udělalo mnohé. „Kraj jsme otevřeli pro občany, naše hospodaření je stabilní, mnohem více investujeme do oprav majetku. Dokázali jsme přitom snížit zadlužení kraje o třetinu,“ zhodnotil dosavadní úspěchy hejtman Martin Půta. Hnutí chce v blížících se volbách definitivně ukázat, že překročilo stín TOP 09, která ho de facto vytáhla do vrcholné politiky. A k tomuto plánu jsou rozhodnuti získat i zajímavé osobnosti. Na kandidátku Středočeského kraje by chtělo hnutí dostat čtyřiapadesátiletou expertku na atomovou energetiku Danu Drábovou. Ona sama vyjednávání potvrdila. „Jako možnou variantu vidím, že bych byla na krajské kandidátce, ale nikoliv na prvním místě. Tam musí být ten, kdo skutečně usiluje o hejtmanský post,“ řekla Drábová, která má zkušenosti z komunální politiky. Je totiž místostarostkou obce Pyšely.

VĚTŠINA HEJTMANŮ TO ZKUSÍ ZNOVU

Svůj „lov“ zajímavých osobností zahájilo už i hnutí ANO. Právě pro uskupení Andreje Babiše bude kvalitní kandidátka s populárními tvářemi zřejmě ještě důležitější než pro ostatní partaje, které už na regionální úrovni mají své zástupce. Zatím se ale domluva moc nedaří a potvrzených zajímavých osobností je pomálu. Místo na kandidátce ANO už odmítl například podnikatel Radim Jančura, senátor a podnikatel Jiří Hlavatý nebo vlastník firmy Koh-i-noor Vlastislav Bříza. To v Jihomoravském kraji je dohoda mnohem blíž. Do čela kandidátky ANO se možná postaví bývalý exministr pro místní rozvoj František Lukl. Muž, který už neúspěšně kandidoval za SPOZ, se chce rozhodnout nejpozději na začátku prosince. V Moravskoslezském regionu pak ANO nejspíš povede ostravský rektor Ivo Vondrák. „Je pro mě výzvou v tom nejlepším smyslu slova a jsem přesvědčen o tom, že k rozvoji našeho regionu mám čím přispět,“ řekl k nabídce kandidovat.

Ani ČSSD nezahálí a hledá tváře, které by voliče mohly zaujmout. V mnoha regionech to bude jednoduché, pokračovat budou totiž dosavadní hejtmani. Mezi nimi nebude chybět šéf Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebo hejtmani Jiří Zimola, Martin Havel, Jiří Běhounek, Miroslav Novák, Martin Netolický či Miloš Petera. Naopak první muž se téměř jistě změní nejen ve zmíněném Olomouckém, ale také v Královéhradeckém, Zlínském či Plzeňském kraji. „Užil jsem si v politice dost, byl jsem čtyři roky zastupitelem města Plzně, deset let jsem byl zastupitelem kraje, pět let poslancem Poslanecké sněmovny a člověk má vědět, kdy dost,“ prohlásil stávající hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. Na jeho místě by v příštím roce ČSSD ráda viděla spolumajitele Škody Transportation Josefa Bernarda.

Zbylí krajští lídři z ostatních stran budou také znovu usilovat o hlasy voličů. V Libereckém kraji chce o post hejtmana opět bojovat zmíněný Martin Půta, který ovšem taktéž čelí obvinění z korupce a v Ústeckém kraji bude chtít znovu uspět Oldřich Bubeníček z KSČM. Filip Appl

Kraj Vysočina

kraj vysocina logo 3

Hejtman: Jiří Běhounek (ČSSD)
Krajské město: Jihlava
Rozloha: 6796 km2
Počet obyvatel: 515864
Hustota zalidnění: 76 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD)
Koalice: ČSSD s podporou KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji