Safari park dostane šedesát milionů

safari parkKrajští zastupitelé schválili poskytnutí vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby Safari Parku Dvůr Králové. Z krajského rozpočtu tak do jedné z dominant Královéhradeckého kraje letos poputuje 59,6 milionu korun.

Rozsah aktivit zoologické zahrady je pro celý region jedinečný a svým posláním a činností naplňuje službu obecného zájmu v souladu s právem Evropských společenství. Safari Park Dvůr Králové dosahuje dlouhodobě samofinancovatelnosti okolo 70 procent, což je u těchto zařízení mimořádně dobrý výsledek. Královéhradecký kraj od roku 2016 nově nastavil smlouvu o závazku veřejné služby, která zajišťuje předvídatelnost výpočtu vyrovnávací platby. Safari Park Dvůr Králové s ní může počítat minimálně do roku 2026,“ sdělil radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Královédvorská zoologická zahrada vznikla v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul lesník, přírodovědec, cestovatel, učitel a nejvýznamnější ředitel zahrady Josef Vágner. S cílem odlišit se od jiných českých i evropských zoologických zahrad prosadil unikátní specializaci na Afriku. Jeho největším snem bylo vybudovat safari podobné těm, které poznal na svých návštěvách Afriky. V letech 1967-1975 zorganizoval devět velkých expedic do Afriky a Asie, odkud přímo pro dvorskou zahradu získal téměř dva tisíce zvířat. Vágnerovy transporty oproti ostatním vynikaly svou vysokou úspěšností v počtu přeživších zvířat.

V roce 1989 se dvorské safari poprvé otevřelo veřejnosti. V roce 2016 se stalo kulturní památkou. V současném Safari Parku se můžete těšit na opravdové safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a jediné Lví safari ve střední Evropě. Pozornosti neunikne ani rozsáhlá a zajímavá obnova mostních objektů přímo v srdci safari. Pěší procházka vás zavede mezi největší skupinu žiraf chovaných mimo Afriku nebo k nosorožcům, jejichž chovem se dvorský Safari Park proslavil. Na své si přijdou také obdivovatelé umění a kulturu černého kontinentu. Safari Park Dvůr Králové nad Labem je jednou z turistických dominant Královéhradeckého kraje, který ročně navštíví okolo 530 tisíc turistů. (khk)

 

Královehradecký kraj

logo colour CMYK

Hejtman:  Jiří Štěpán (ČSSD)
Krajské město: Hradec Králové
Rozloha: 4756 km2
Počet obyvatel: 560830
Hustota zalidnění: 118 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Martin Červíček (ODS), Martina Berdychová (Starostové a Východočeši), Aleš Cabicar (TOP 09), Vladimír Derner (KDU-ČSL), Rudolf Cogan (Starostové a Východočeši), Pavel Hečko (ČSSD), Karel Klíma (KDU-ČSL), Václav Řehoř (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji