Proměna Kuksu: Do obce i hospitálu se díky dotacím investovaly stamiliony korun

kuksPo dvacetiměsíční rekonstrukci budou moci návštěvníci znovu obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek, Hospitálu Kuks. Poprvé otevře své brány veřejnosti o víkendu 28. – 29. března. Slavnostní přestřižení pásky za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky nebo ministra kultury Daniela Hermana se ovšem konalo už dnes. Uzavřely se tak dvě velké kapitoly investic, díky kterým se do národní kulturní památky Hospitálu Kuks i do samotné obce Kuks investovaly stamiliony korun.

Projekty rekonstrukce hospitálu i dalších objektů v obci Kuks jsou ve finále. Slavnostní ukončení proběhlo dnes střižením pásky za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky či ministra kultury Daniela Hermana. Jednalo se o projekty svým rozměrem v oblasti památkové péče unikátní. "Hospital Kuks je specifické místo právě tím, že se zde podařilo ve spolupráci státu, kraje a obce skloubit čerpání evropských projektů a evropských prostředků z několika zdrojů,” pochválil projekty, které v areálu celého Kuksu proběhly, premiér Bohuslav Sobotka. „Královéhradecký kraj tak může být úspěšným příkladem místa, kde se daří čerpat evropské dotace. Vždyť do obce, kde žije jen 250 obyvatel, zamířilo díky evropským projektům více jak 600 milionů korun,“shrnuje hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Centrum obce se převléklo do nového

První novinky zaznamenají návštěvníci hned při příjezdu, třeba když přijedou na kole po nové cyklostezce od Hradce Králové.„Kromě opravených barokních domů jsou v obci nově vydlážděné všechny cesty, historická schodiště a kašny s lázeňskými prameny,“ říká Filip Košťál, projektový manažer Revitalizace KUKS o.p.s., která měla obnovu centra obce na starosti. Vznikl zde také vycházkový okruh s informačními panely a turistickou aplikací, která slouží jako průvodce po památkách. Hotové je Rentzovo muzeum i nové turistické informační centrum s apartmány pro turisty.

Za obnovu historických domů na druhém břehu odpovídala právě Revitalizace KUKS o. p. s., jejímž spoluzakladatelem je spolu s obcí Kuks i Královéhradecký kraj. Rekonstrukce bývalých barokních lázní probíhala souběžně s opravami Hospitálu Kuks a vyšla zhruba na 200 milionů korun. Zdrojem dotací byly vedle Královéhradeckého kraje i Regionální operační program Severovýchod nebo Operační program přeshraniční spolupráce ČR – PR.

Novinky Hospitálu Kuks

Rekonstruovaná národní kulturní památka nabídne turistům hned několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinková zahrada za hospitálem. Restaurátoři navíc nedávno dokončili opravu nově objevených nástěnných maleb z cyklu „Tanec smrti“. Do národní kulturní památky se investovalo více jak 400 milionů korun.

„Hospitál Kuks, dominanta barokního areálu hraběte Františka Antonína Šporka se otevírá po komplexní obnově, při níž díky podpoře z Integrovaného operačního programu získala zpět svůj lesk a s ním i nové využití. Projekt Kuks – Granátové jablko umožnil Národnímu památkovému ústavu opravit areál hospitálu vzorově a zcela podle zásad památkové péče. Zároveň znamená oživení celého areálu památky a jeho naplnění kulturními programy a vzdělávacími aktivitami, vážícími se k dějinám či původnímu využití hospitálu,“ shrnuje Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ).

Zdroj: Královéhradecký kraj

 

Královehradecký kraj

logo colour CMYK

Hejtman:  Jiří Štěpán (ČSSD)
Krajské město: Hradec Králové
Rozloha: 4756 km2
Počet obyvatel: 560830
Hustota zalidnění: 118 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Martin Červíček (ODS), Martina Berdychová (Starostové a Východočeši), Aleš Cabicar (TOP 09), Vladimír Derner (KDU-ČSL), Rudolf Cogan (Starostové a Východočeši), Pavel Hečko (ČSSD), Karel Klíma (KDU-ČSL), Václav Řehoř (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2020 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji