Zaměstnanci kraje darovali krev

darci mskPřes čtyři desítky zaměstnanců krajského úřadu dnes darovaly krev. Zaměstnanci úřadu se nechali inspirovat zítřejším Světovým dnem dárců krve. Krev nelze uměle vyrobit, a tak jsou pacienti odkázáni pouze na dobrou vůli a společenskou odpovědnost dárců. Každý, komu to dovoluje zdravotní stav, má možnost svou krev darovat a třeba tím zachránit někomu život.

Bez dárců krve se neobejde ani nejvyspělejší medicína. Zaměstnance do nemocnice doprovodil ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. I on se rozhodl svou krev darovat. „Nikdo nevíme, kdy budeme krev od dobrovolného dárce potřebovat také. Každý člověk dostane za svůj život cizí krev v průměru 5x. To není malé číslo. Nechci nic přivolávat, každému přeji život bez zdravotních komplikací, ale úraz nebo nečekaná nemoc může přijít kdykoliv. Těší mě, že se tolik zaměstnanců úřadu rozhodlo pro tu trošku nepohodlí a udělalo dobrou věc. Bude skvělé, když tato společná akce upozorní na nutnost dobrovolného dárcovství a napomůže tomu, aby se pro tento krok rozhodli i lidé, kteří zatím váhali,“ řekl ředitel úřadu Tomáš Kotyza.

Krev může dobrovolně darovat každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. U žen platí pro odběr podmínka osobní hmotnosti nad 50 kg, u mužů nad 60 kg. K odběru je nutné s sebou přinést občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny. Dárce může uplatnit odpočet z daňového základu za každý dobrovolný odběr. (msk)

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nejčtenější

Nepřehlédněte

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji