Téměř 60 milionů na investice do školství

kr olomouckyAni v Olomouckém kraji není o prázdninách na školách zřizovaných krajem klid. Práce, které na nich probíhají, jsou financované z prostředků kraje a Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Na letošní rok je z rozpočtu Olomouckého kraje v oblasti školství schválených čtrnáct nových investičních akcí a oprav v celkové výši 56,1 milionů korun.

„I v letošním roce se koná většina investičních akcí či velkých oprav v oblasti školství v době letních prázdnin. Převážně jsou odstraňovány havarijní stavy či hygienické a bezpečnostní nedostatky. V poslední době se provádí energeticky úsporná opatření, která spočívají v zateplení obvodového pláště, včetně střechy budovy, a výměně otvorových výplní,“ informoval Krajské noviny náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství Zdeněk Švec. Mezi různými opravami a úpravami školních budov se začalo pracovat i na výstavbě nových objektů. Například Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická v olomoucké Božetěchově ulici se může těšit na novou tělocvičnu. Její stavba vyjde na bezmála 47 milionů korun a dokončena by měla být v příštím roce. Na pět a půl milionu korun zase bude stát výměna vadné elektroinstalace na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově.

„Dále byla v letošním roce zahájena realizace energeticky úsporných opatření ve výši 195 milionů korun na celkem devíti školských zařízeních. Ty jsou financovány z evropských dotací za finanční spoluúčasti kraje,“ uvedl náměstek Švec. Nejvíce peněz si vyžádají úsporná opatření na Střední odborné škole obchodu a služeb v Olomouci, Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku a na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti strojírenském a stavebním v Jeseníku. Částka za každé z těchto opatření se pohybuje okolo 30 milionů korun.

DO DALŠÍHO ŠKOLNÍHO ROKU V NOVÉM

Napilno mají přes prázdniny dělníci na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku. Škola se dočkala nejen nové fasády, vyměněna byla též okna a střecha se dočkala obnovy rovněž. „Zateplení se dočkaly jak obvodové zdi, tak střecha. Energeticky úsporná opatření ocení žáci a pedagogové hlavně v zimě, kdy na ně už nepotáhne netěsnícími okny. Díky tepelné izolaci by příjemné prostředí ve škole mělo být po celý rok, před sluncem třídy ochrání také žaluzie,“ řekla ředitelka školy Irena Jonová.

Práce na škole dělníci zahájili už v dubnu. Hotovi by měli být do 19. října. „Práce zasáhly do závěru školního roku, který jsme kvůli nim o týden zkrátili. I přes prázdniny mohou díky vstřícnému přístupu firem v budově působit administrativní zaměstnanci školy,“ uvedla ředitelka. Rekonstrukce se škola dočkala také díky evropským dotacím. Olomoucký kraj na ni získal téměř 22 milionů korun z Fondu soudržnosti a přes milion ze Státního fondu životního prostředí. Z vlastních prostředků přispěl částkou přes dva a půl milionu korun. Jako subdodavatelé se na rekonstrukci podílely firmy z regionu.

Olomoucký kraj převzal v roce 2001 zřizovatelské kompetence od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR k 168 školám a školským zařízením. Optimalizaci sítě škol a školských zařízení řešili na kraji ihned od převzetí zřizovatelských kompetencí. Byla to jedna z priorit Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Olomouckého kraje v roce 2003. Olomoucký kraj nyní zřizuje 116 škol a školských zařízení. Lukáš Zitka

Olomoucký kraj

logo olomouckeho kraje

Hejtman:  Oto Košta (ANO)
Krajské město: Olomouc
Rozloha: 5267 km2
Počet obyvatel: 641681
Hustota zalidnění: 121 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Zemánek (ČSSD), Jan Zahradníček (ANO), Dalibor Horák (ODS), František Jura (ANO), Ladislav Hynek (ČSSD), Pavel Šoltys (ČSSD), Milan Klimeš (ANO), Ladislav Okleštěk (ANO), Petr Vrána (ANO), Ivo Mareš (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji