Zlínský kraj chce chránit tradiční lidová řemesla

remesloZpracování Koncepce účinnější péče o tradiční rukodělnou výrobu ve Zlínském kraji na léta 2018-2025 schválila krajská rada a zároveň vyčlenila z rozpočtu 200 tisíc korun na vytvoření koncepčního dokumentu. Informoval o tom Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

 

Naším cílem je zmapovat, jaká řemesla se na kterém místě Zlínského kraje vyskytují, zdokumentovat je a zajistit ochranu i způsoby předávání tradičních lidových a uměleckých řemesel a výroby nastupujícím generacím. Zlínský kraj má velký potenciál být v národním i mezinárodním měřítku příkladem a také prostorem, kde by se tvůrci těchto tradičních hodnot mohli setkávat,“ sdělil radní Miroslav Kašný a dodal, že kraj již od roku 2012 oceňuje ty nejlepší tvůrce titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje.

Na koncepci budou pracovat odborníci ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, z Muzea regionu Valašsko, z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, z Muzea Kroměřížska, z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, z Parku Rochus v Uherském Hradišti a z Krajského úřadu Zlínského kraje.

Do realizační skupiny, která bude po odborné stránce zajišťovat sběr dat, bude zpracovávat a vyhodnocovat informace získané v terénu i z dalších zdrojů, jsou nominováni zkušení zaměstnanci a kurátoři kulturních paměťových institucí. Hlavním koordinátorem aktivit bude Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které je Ministerstvem kultury ČR pověřeno vykonávat funkci Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje,“ řekl radní Miroslav Kašný.

Částka,  kterou krajská rada k tomuto účelu schválila, bude postupně uvolňována v letech 2017 a 2018 k ohodnocení členů realizačního týmu. Ten už začíná s dotazníkovým výzkumem v úzké spolupráci s obcemi Zlínského kraje a bude zajíždět do terénu ke konkrétním výrobcům. Na základě získaných informací bude jimi vyhotovena analýza stavu řemesel v kraji a vytvořena komplexní databáze lidových tvůrců. Na ni bezprostředně naváže návrhová část a především akční plán péče o rukodělnou výrobu ve Zlínském kraji.

Díky nadání a pracovitosti tvůrců ve Zlínském kraji přežívají původní rukodělné techniky do dnešních dnů. Zlínský kraj je touto dovedností lidských rukou výjimečný a my si musíme této práce vážit. Navíc mnohá stará řemesla zanikají, a to by byla velká škoda! Ať jsou to výrobky z hlíny, z proutí, orobince, dřeva, textilu, kůže a dalších přírodních materiálů, jedná se o sortiment, který je díky tradicím i možnosti spolupráce s muzejními fondy, kam často přicházejí tvůrci za radou či inspirací, zpracován starými výrobními postupy, navíc s vysokou estetickou a také především užitnou hodnotou. Každý z nás si jistě na tradičních jarmarcích tyto předměty rád koupí a doma nám všem dobře slouží,“ doplnila Romana Habartová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje. (zlk)

Olomoucký kraj

logo olomouckeho kraje

Hejtman:  Oto Košta (ANO)
Krajské město: Olomouc
Rozloha: 5267 km2
Počet obyvatel: 641681
Hustota zalidnění: 121 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Zemánek (ČSSD), Jan Zahradníček (ANO), Dalibor Horák (ODS), František Jura (ANO), Ladislav Hynek (ČSSD), Pavel Šoltys (ČSSD), Milan Klimeš (ANO), Ladislav Okleštěk (ANO), Petr Vrána (ANO), Ivo Mareš (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

banner zastupka

stating

sus finiser

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji