Krajské organizace slaví Velikonoce na zámku

velikonoceTradiční velkolepou oslavu jara připravují krajské kulturní instituce, sociální organizace a střední školy na neděli 25. března na pardubický zámek. Velikonoce na Zámku nabídnou od 10 do 17 hodin bohatý program s řadou vystoupení, tvůrčích dílen, hospodářských zvířat i jarních dobrot zejména pro rodiny s dětmi. Jako každý rok představí etnografové tradiční zvyk spojený s Velikonocemi a nechají ho příchozí vyzkoušet. Letos to bude koulení vajec.

Velikonoce na Zámku se spolu s dožínkami staly velmi populární událostí v krajském městě, kterou připravuje Pardubický kraj spolu se svými organizacemi. Městské děti tu každoročně uvidí spoustu mláďat ze statku, mohou se naučit plést pomlázky a vyrábět různé další věci a připravit se na oslavy Velikonoc za týden doma. To všechno je zdarma včetně prohlídek výstav Východočeského muzea,“ informuje 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který nad akcí převzal záštitu.

Východočeské muzeum v Pardubicích připomene lidový zvyk koulení vajec. „Na Pardubicku máme o této tradici historický písemný záznam z konce 19. století,“ říká ředitel Tomáš Libánek a pokračuje: „Spočívalo to v tom, že se chlapci o Velikonocích scházeli na svahovitém travnatém místě, kam si přinesli natvrdo uvařená vejce. Ta se srovnala k proutku nebo pomlázce, a když se proutek zdvihnul, čekalo se, čí vejce se dokulí nejdál. Děti si tento zvyk budou moci letos vyzkoušet osobně na jednom z našich stanovišť.


Velcí i malí návštěvníci budou moci ochutnat mazance, jidáše, kynuté věnce, cukrářské výrobky a jiné velikonoční dobroty. Děti mohou také navrhnout jméno pro letošní telátko. Ve velikonočních dílnách si za asistence žáků středních škol a kulturních organizací kraje vyzkoušejí vazby a dekorace, výrobu velikonočních zápichů, zdobení perníčků, filcování ovčí vlny, výrobu velikonočních zahrádek v květináčích, pletení pomlázek, zdobení vajíček a mnoho další velikonočních technik a neotřelých nápadů. V rytířském sále se bude hrát divadlo pro děti a na venkovním pódiu bude připraven hudební program.

Program a jednotlivá stanoviště:

11.00 – 11.20 – Cimbálková muzika Kobylka
11.20 – 11.40 – Dětský folklorní soubor Radost
11.30 – 12.20 – Cimbálková muzika Kobylka

Slavnostní zahájení
13.00 – 14.20 – Dětský folklorní soubor Kvítek

14.10 - 16.00 - DKK Jazz trio

16.00 - 17.00 - Folklorní soubor Lipka 

 

Východočeská galerie v Pardubicích ukáže textilní výrobu broží.
 

Regionální muzeum v Chrudimi připraví velikonoční výtvarné dílny. Návštěvníci si vyrobí zápichy v podobě vajíček, velikonoční přání a velikonoční zajíčky na sladkosti. Uvidíte Moranu a nazdobené líto (stromeček ozdobený pentličkami a barevnými vajíčky), tradiční velikonoční pečivo – mazanec, jidáše nebo beránka.

Regionální muzeum Vysoké Mýto předvede stloukání másla v máselnicích z první poloviny 20. století, jeho zpracování a tvarování v dřevěných formách. Uvidíte i předměty související se zpracováním mléka a mléčných výrobků v lidové kultuře - smetaník, lis na tvaroh a odstředivku na mléko.
 

Josef Fidler z Hlinska předvede výrobu žinylkových textilií na ručním stavu.
 

SOŠ a SOU Polička a SPŠ potravinářská Pardubice připraví sladké a slané kynuté velikonoční pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci se svými učitelkami odborného výcviku.
 

SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze na Velikonoce selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci akce. SŠZ a V Lanškroun přiveze krávu s teletem, oslici s malým oslíkem a koně. Zároveň nabídnou školou vyráběné mléčné produkty - mléko, sýry nebo jogurtové dezerty.
 

SŠOŘ a S Žamberk představí dva obory - stavební a gastro. Děti si ozdobí perníčky nebo budou modelovat z cukrářské modelovací hmoty. Kluky možná víc zaujme vyřezávání dřevěných předmětů.
 

SPŠ stavební Pardubice a SOŠ a SOU Třemošnice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.
 

OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl přivezou na zámek velikonoční dekorace z přírodnin nebo suché vazby. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky a malování na obličej. Chroustovice ukážou i malý včelí úl a budou prodávat med.


Gymnázium a SOŠ Přelouč vyzkoušíte řezanou grafiku s velikonočními motivy nebo velikonoční vystřihovánky.
 

VOŠP a SPgŠ Litomyšl zahrají divadelní představení. Připravené mají drobné velikonoční předměty a výrobu hrkačky.
 

Labská SOŠ a SOU Pardubice bude prodávat sladké i slané pečivo. Žáci připraví kávu pomocí metody "drip" nebo velikonoční nápoje. Nebude chybět ani dětské tvoření.
 

U stánku Domu dětí a mládeže BETA si děti vyrobí velikonoční věnečky a dekorace.
 

DSS Slatiňany mají připravené výtvarné dílny a dílny pletení z pedigu.
 

Pracovní dílny a prodej výrobků připravila i Škola Svítání nebo Domov na zámku Bystré.
 

Rodičovské centrum Kulihrášek  - výtvarné aktivity pro děti. Výroba velikonočních ptáčků na kolíček.
 

Ekocentrum Paleta vám poradí s pletením pomlázky a na jejich stanovišti si vytvoříte velikonoční zahrádku – zasejete semínka do květináčků.

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji