Praha a Středočeský kraj přechází kompletně na DVB-T2

televizePo České televizi i komerční stanice jako třeba Nova či Prima postupně přechází na digitální vysílání 2. generace = DVB-T2. Dnes, tedy ve středu 8. ledna, se přestává v původním televizním standardu vysílat v Praze, 15. ledna pak ve Středočeském kraji.

Podle současných informací, které má MPO k dispozici, přepnutí veřejnoprávní televize na formát DVB-T2 koncem loňského listopadu nepřinesl zásadnější problémy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Mnoho lidí potřebné technické vybavení pro příjem DVB-T2 dostalo pod vánoční stromeček, ať už se jednalo o novou technologicky pokročilejší televizi či set top box, kterým je možné pozemní vysílání v DVB-T2 přijímat i se starším televizorem.“ I z toho je zřejmé, že informační kampaň, kterou realizuje MPO spolu s partnery - mimo jiné s Českou televizí, Českým rozhlasem, Českými radiokomunikacemi, Digital Broadcasting, Asociací krajů či Svazem měst a obcí - funguje. Pokračovat bude také letos. Jedná se o video a audiospoty, speciální webové stránky www.televizezadarmo.cz či www.dvbt2overeno.cz či informace poskytované v jednotlivých regionech.

MPO a Asociace krajů ČR připravily také speciální dotační program, v kterém je v současné době 20 milionů korun. Za finanční prostředky poskytované prostřednictvím krajů a hlavního města Prahy lze do zařízení sociálních služeb pořídit set top boxy, televize nebo úpravy antén.

Změna technického vybavení v souvislosti s moderním televizním standardem DVB-T2 se týká pozemního (terestrického) vysílání. Tedy takového, kdy televizní signál vysílá pozemní vysílač a přijímá se televizní anténou. Pokud lidé nemají televizor vybavený na příjem DVB-T2 (pozn.: v tomto standardu se prodávají televize zhruba od roku 2015), mohou si buď pořídit nový televizor, nebo ke staršímu spotřebiči dokoupit set top box, který stojí od 500 Kč.

V některých případech je třeba nově nastavit i společnou televizní anténu (STA). V této souvislosti je vhodné, aby se správce domu obrátil na specializované servisní společnosti s žádostí o úpravu STA. Aby byl v Praze a Středočeském kraji po svátcích a Novém roce dostatek času na přenastavení STA, bude možné DVB-T2 v těchto oblastech do konce ledna přijímat na stávajících frekvencích v rámci tzv. přechodové sítě. Poté se přechodová síť vypne, je tedy třeba STA do té doby přeladit.

Přepínání stávajících pozemských vysílačů z DVB-T na DVB-T2 začalo 27. listopadu 2019 v Praze a ve Středočeském kraji a pokračuje postupně v jednotlivých regionech. Skončí v červnu 2020.

Už jen v DVB-T2 budou od ledna šířit signál kromě Cukráku i další vysílače pro Středočeský kraj a také pro Královéhradecký a Ústecký kraj. V únoru se přepnou vysílače pro Plzeňský, Karlovarský a Liberecký kraj,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Přechod na DVB-T2 souvisí s uvolněním části televizního pásma rychlým mobilním sítím. Telefonní operátoři v něm budou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet.

Obyvatel, kteří přijímají televizní vysílání prostřednictvím kabelové televize, satelitu či technologie IPTV, se příprava na DVB-T2 netýká, pro ně se nic nemění. Na změnu způsobu vysílání reaguje přímo jejich poskytovatel televizní služby. (mpo)

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji