Kdo zabezpečí převoz obézních a kdo to zaplatí?

obezniV loňském roce výrazně přibylo případů, kdy hasiči museli pomáhat s převozem pacientů trpících nadměrnou obezitou. „Zatímco v roce 2015 bylo takových případů kolem padesáti, loni hasiči asistovali záchrance už v osmi stech převozech. Všechny také museli uhradit ze svého, místo toho, aby byly hrazeny ze zdravotního pojištění,“ upozorňuje krajský radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnost Robert Bezděk a zdůraznil, že proto Středočeský kraj volá po systémovém řešení této situace.

Problém se týká zejména všech pacientů s váhou nad 150 kilogramů. „Hasiči jsou povinni pomáhat tehdy, když je lidský život v ohrožení. V loňském roce jsme ale často museli asistovat i tam, kde by měl být plánovaný transport obézních pacientů zabezpečen jinak,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje (HZS SK) Miloslav Svatoš. Podle něj má problém dvě roviny. V té první jde o to, že hasiči zapojení do převozu lidí s nadváhou můžou chybět tam, kde jde opravdu o život, tedy např. při požárech nebo jiných akutních zásazích. Druhou rovinou jsou finance a vyřešení otázky, kdo má takové převozy hradit. Zdravotní pojišťovny je totiž dle současně platné legislativy hasičům proplácet nemohou. Jen za loňský rok se náklady hasičů za tyto činnosti přiblížily částce 4,5 mil Kč.

Situace však došla podle krajského radního Roberta Bezděka tak daleko, že je nezbytné, aby ji řešili všichni zúčastnění – kraj, záchranná služba i hasiči. „S vedením Hasičského záchranného sboru SK a zástupci kraje jsme se už dohodli, že budeme v současné době situaci průběžně zpětně vyhodnocovat a upřesníme, u kterých zásahů byla asistence hasičů oprávněná a u kterých nikoliv, abychom měli přesné počty pro jednání se zdravotními pojišťovnami,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje (ZZS SK) Martin Houdek s tím, že je připraven tento problém s pojišťovnami začít řešit. „Ty by měly být schopné se postarat o své pacienty a tyto zásahy by měly proplácet přímo hasičům,“ prohlásil Martin Houdek. Nicméně ujistil, že péče o akutní pacienty s nadváhou není v současné době nijak ohrožena a záchranka ji bude za přítomnosti hasičů poskytovat.

Naprosto nejasná situace bývá i tehdy, kdy jsou pacienti převáženi například na plánovaná vyšetření. „V případě chronických onemocnění nebo klasické návštěvy lékaře řešíme problémy s tím, jak tyto lidi převážet do nemocnice, protože hasiči nemají povinnost s těmito neakutními transporty pomáhat. Ani v takové situaci tudíž není úplně jasné, jak převoz zabezpečit a kdo by jej měl hradit,“ dále podotkl radní Robert Bezděk. Nemocné s nadváhou pak podle jeho slov převážejí v některých případech i vozy privátní záchranné služby. „Často vozíme pacienty o hmotnosti mezi 200 až 300 kilogramy. Neodkladně převážených lidí s hmotností nad 180 kilogramů jsme v loňském roce převáželi 39, dalších 45 pacientů se transportovalo jako sekundární převozy mezi nemocnicemi k dalšímu vyšetření a ošetření,“ dává mu za pravdu Bořek Bulíček, provozní ředitel privátní společnosti Trans Hospital Plus. Nejtěžším pacientem ve Středočeském kraji byl v loňském roce muž s váhou zhruba 320 kilogramů. (sck)

 

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji