Na pět projektů ve vzdělání půjde 17,5 milionu

studiumStředočeský kraj by se měl podílet na financování zahraničních stáží pro studenty dvou středních škol v rámci programu ERASMUS+, přispět na modernizaci odborných a jazykových učeben v Benešově, stejně jako na zateplení dvou školních budov. Myslí si to krajští radní, kteří doporučili Zastupitelstvu Středočeského kraje schválit kofinancování těchto připravených projektů.

Kraj se průběžně snaží zlepšovat vybavení středočeských škol. Víme, že investice do nich se nám v budoucnu vrátí v podobě šikovných absolventů, kteří snáze najdou uplatnění v životě,“ říká radní pro oblast školství Zdeněk Seidl.

Celková suma 17,5 milionů je určena na spolufinancování celkem pěti projektů sloužících ve svém důsledku hlavně středoškolákům. Největší částka, téměř devět milionů korun, by měla směřovat na vybavení Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Školáci za ni dostanou do užívání nejen vybavení jazykových a odborných učeben, ale také například traktor, který už nutně potřebují pro výuku v rámci autoškoly.

Na zateplení budov Dětského domova a školní jídelny ve Zruči nad Sázavou přispěje kraj, rozhodnou-li tak zastupitelé, ze svého rozpočtu částkou 7,2 milionu korun. Za peníze se opraví a zateplí střecha, vymění se okna a venkovní dveře. Na budovách se musí zlepšit regulace otopné soustavy nebo se bude řešit odvlhčení.

Na zbylé projekty půjdou už menší částky. Kraj přispěje Střední zemědělské škole a střední odborné škole v Poděbradech na zateplení sumou 356 tisíc korun. Dvě školy – Střední odborná škola a Střední odborné učiliště z Kralup nad Vltavou a benešovská Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola – dostanou dohromady téměř 800 tisíc na projekty v rámci programu ERASMUS+. Krajský příspěvek v těchto případech pokrývá 20 procent nákladů, které jsou spojené se stážemi studentů v Německu, na Slovensku, ve Velké Británii, Norsku, Dánsku, Švédsku, Rakousku, nebo umožňuje konfrontaci se školami a jejich systému vzdělávání v ostatních zemích EU. „Zahraniční stáže kraj podporuje, protože rozvíjejí nejen odborné znalosti, dovednosti, doplňují i výuku cizích jazyků,“ dodává radní Zdeněk Seidl. (sck)

 

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji