Rozpočet Ústeckého kraje byl pro letošek naplánován jako schodkový, kontrola hospodaření v září letošního roku ale zjistila, že skutečné příjmy jsou objemnější než výdaje. Na kraji ale nejsou moc spokojení s přebujelou administrativou, která je spojená se změnou způsobu rozdělování peněz poskytovatelům sociálních služeb.
Ústecký kraj letos hospodařil úspěšně i přesto, že stát zatím v regionu nedosáhl plánovaných příjmů z výběru daní. „Ústecký kraj v roce 2015 hospodařil podle schodkového rozpočtu, kdy schodek je kryt zapojením úvěrového rámce na předfinancování evropských projektů a použitím prostředků minulých let. Z hodnocení hospodaření k 30. září vyplývá, že skutečné příjmy převyšují skutečné výdajea to přesto, že se přes ujišťování Ministerstva financí dosud nepodařilo dosáhnout plánovaných daňových příjmů,“ zhodnotil letošní rozpočet radní Ladislav Drlý.
Z evropských fondů letos kraj načerpal více než čtvrt miliardy korun. „Na spolufinancování evropských projektů v roce 2015 přijal kraj přes 260 milionů korun, z čehož bylo 134 milionů korun použito na splátku jistiny úvěrového rámce, ze kterého byl evropský a státní podíl projektů předfinancován,“ vypočítal radní Drlý. V rozpočtu na příští rok kraj předpokládá příjmy 13,9 miliard korun, jež o téměř 289 milionů převyšující předpokládané výdaje, které jsou 13,6 miliardy. Ústecký kraj tedy bude mít tentokrát rozpočet přebytkový. Tyto peníze navíc by kraj rád použil na úhradu části splátek úvěrů.
Z vlastních prostředků bude kraj v příštím roce platit například rekonstrukci elektrorozvodů ve střední škole pedagogické v Litoměřicích za 16 milionů korun, rekonstrukci střechy v psychiatrické léčebně Petrohrad za téměř 10 milionů korun, do rekonstrukce silnic včetně mostů by kraj rád vložil 87 milionů korun, částkou 25 milionů korun se bude Ústecký kraj podílet také na výstavbě Labe arény v Račicích.
SOCIÁLNÍ SLUŽBY POTÁPÍ ADMINISTRATIVA
Rok 2015 přinesl pro všechny kraje významnou změnu - rozdělování financí na sociální služby přešlo ze státu na regionální samosprávy. V Ústeckém kraji by uvítali, aby s tímto rozčleňováním byl spojený menší objem administrativy. „Celý proces, ať už výpočtu a kontroly čerpání dotací, nebo aktualizace strategických dokumentů, je velmi administrativně náročný.Též přístup některých poskytovatelů v kraji není vždy vstřícný. Mnohdy dochází k výtkám ze strany poskytovatelů ve věci nadměrného administrativního přetěžování poskytovatelů sociálních služeb v souvislosti s tímto přechodem financování,“ sdělil Krajským novinám radní Ústeckého kraje pro oblast sociálních věcí a bezpečnost Martin Klika.
Pro dofinancování sociálních služeb v letošním roce obdržel Ústecký kraj další finanční prostředky ze státního rozpočtu ve výši necelých 76 milionů korun. Celkem tedy Ústecký kraj obdržel pro financování sociálních služeb v roce 2015 částku přesahující 811 milionů korun. „S výší alokace jsme po dofinancování byli spokojeni a též ohlasy ze strany poskytovatelů byly vesměs pozitivní. Věříme, že tato výše přidělené alokace pro Ústecký kraj bude zachována i v dalším roce. Prozatím je v návrhu státního rozpočtu na rok 2016 pro Ústecký kraj alokováno přes 812 milionů korun,“ uvedl radní Klika. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.