Poslední roky se hospodaření Kraji Vysočina dařilo. Z vývoje naplňování letošního rozpočtu a zejména z vývoje sdílených daní letošního roku v regionu předpokládají zakončení hospodaření s vysokým přebytkem. „Předpokládáme, že rozpočet roku 2015 bude naplněn minimálně jako v roce 2014, možná poprvé od krize dojde k překročení skutečnosti nejlepšího roku ve sdílených daních, tedy roku 2008,“ řekl Krajským novinám náměstek Vladimír Novotný.
Z evropských fondů získal Kraj Vysočina přes půl miliardy. Většina této částky šla na silnice v regionu. „Letos Vysočina získala dotace na projekty spolufinancované EU ve výši téměř 551 milionů korun, z toho 338 milionů korun bylo určeno na modernizace komunikací. Ještě v prosinci očekáváme dotace z fondů EU ve výši zhruba 195 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí, analýz a grantových programů Vladimír Novotný.
Velkým tématem posledního roku bylo též převedení přerozdělování finančních prostředků ze státu na kraje. „Největší komplikací bylo, že objem prostředků ve schváleném rozpočtu nepokrýval náklady na nárůst platů schválený nařízením vlády. Nakonec se Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo financí našlo další peníze, které nám ve druhém pololetí zaslaly. Situaci se tedy podařilo zvládnout, ale její řešení bylo zdlouhavé a znamenalo větší míru nejistoty pro poskytovatele sociálních služeb,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál. Kraj Vysočina každoročně pomáhá částkou, která přesahuje 100 milionů korun.
Pro Krajské noviny bilancoval rok 2015 i hejtman Jiří Běhounek. Kvituje přebytkový rozpočet, s obavami se však dívá na přípravy výstavby 5. bloku dukovanské jaderné elektrárny. „Spokojený jsem s dalším rozvojem efektivní a hospodárné elektronické komunikace, jak uvnitř úřadu, tak především vně. Stejně jako v mnoha předchozích letech bude i pro rok 2015 hospodaření vyrovnané, respektive přebytkové. Naopak nedobrý pocit mám z nejisté aplikace státní energetické koncepce a s naplňování plánu příprav výstavby 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany,“ zhodnotil letošní rok hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
NEJVÍCE PENĚZ DO ŠKOLSTVÍ
Návrh rozpočtu na rok 2016 je sestaven jako vyrovnaný ve zdrojích a výdajích ve výši 8,8 miliardy korun. Pro příští rok předpokládá kraj nárůst daňových příjmů oproti schválenému loňskému rozpočtu o 17 %. Kromě pozitivního ekonomického vývoje se na zvýšení daňových příjmů kraje bude podílet novela zákona o rozpočtovém určení daní, konkrétně úprava podílů krajů na výnosech daně z přidané hodnoty. „Tyto peníze “neprojíme“ neboli neutratíme v provozních výdajích, ale budou převedeny až do výše 350 milionů korun do Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina a posílí rozpočtovou rezervu na 185 miliónů korun. Kraj Vysočina tímto opatřením generuje zdroje, které budou prioritně sloužit na kofinancování evropských projektů v programovacím období 2014 -2020,“ vysvětlil náměstek Novotný.
Největší objem výdajů bude v oblasti školství, mládeže a sportu, a to 4,3 miliardy korun, druhá bude doprava, kde jsou plánovány výdaje přes 1,5 miliardy korun, a nemovitým majetkem ve výši skoro 550 milionů korun. Kraj Vysočina počítá v roce 2016 s velkými finančními částkami do investic ve zdravotnictví, přes 262 miliónů je pak určeno na výdaje do krajských škol, další prostředky půjdou do sociální oblasti a částka 12 milionů korun bude do investic a oprav organizací v kultuře. „V příští rok nás na Vysočině čekají tradiční kulturní akce, festivaly i významné sportovní svátky, jako závody v běžeckém lyžování, biatlonu i horská kola - mistrovství světa v olympijské disciplíně cross country,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.