Převod financování sociálních služeb Středočeši zvládli

sckStředočeský kraj hospodaří v souladu s rozpočtem na rok 2015. Vzhledem k tomu, že ještě nedošlo k účetnímu uzavření ročního období, nelze však zatím letošní hospodaření vyhodnotit. Rozpočet, který počítal s příjmy 17,37 miliardy a výdaji 17,64 miliardy korun a u kterého po započtení splátek úvěru a přebytku hospodaření předchozího roku měly zdroje a výdaje představovat shodně 17,88 miliardy korun byl jedním z úspěchů kraje, neboť se jej podařilo stabilizovat a snížit jeho zadlužení.

Největším problémem byla naopak podle hejtmana Miloše Petery doprava, a to oprava komunikací II. a III. třídy a systém údržby komunikací, protože Středočeský kraj není schopen najít dostatek finančních prostředků v rámci rozpočtu. „Tady musí pomoci stát, ať je to v rámci rozpočtového určení daní nebo vyčlenění určité části financích prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ říká hejtman.

Kraj se v uplynulém roce musel potýkat také s převodem financování sociálních služeb. Přechod financování ze státu na kraj zvládl zdárně. Příprava na tento přechod, jak upozorňuje hejtman, započala již v roce 2014 a zohlednila síť poskytovatelů sociálních služeb ve Středočeském kraji a potřeby občanů. Finanční prostředky byly rozděleny transparentním a nediskriminujícím způsobem rovnoměrně mezi poskytovatele sociálních služeb až do výše disponibilních prostředků v souladu s prioritami Středočeského kraje, uvedenými ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb na období 2015–2017. Celkově Středočeský kraj žádal po státním rozpočtu pro rok 2015 přibližně 1,2 miliardy Kč. Na poskytování sociálních služeb nakonec obdržel více než 910 milionů Kč. Z této částky bylo a jsou hrazeny zejména personální zajištění sociálních služeb pro seniory, osoby se zdravotním postižením, osoby v krizi a podobně. Celkem bylo podpořeno přibližně 670 sociálních služeb. Přestože obdržená částka byla nižší, než kraj požadoval, obdržené finanční prostředky byly vyšší než v předchozích letech. V roce 2014 představovala dotace od státu jen necelých 890 milionů Kč. Na rok 2016 požádal Středočeský kraj o zhruba 1,3 miliardy Kč, vyhodnocování žádosti však stále probíhá a není tak jasné, jakou částku kraj na sociální služby nakonec obdrží.

INVESTOVAT SE BUDE DO ZDRAVOTNICTVÍ I DOPRAVY

Naopak je znám již krajský rozpočet na příští rok. Jeho výdajová část bude po zapojení nedočerpaných účelových prostředků z minulých let činit 19,318 miliardy korun. Rozpočet počítá s celkovými příjmy téměř 19,108 miliardy korun a výdaji přes 19,078 miliardy korun. Rozdíl mezi výdaji a příjmy je pokryt přebytkem hospodaření z roku 2015 ve výši 210 milionu korun a zároveň je snížen o splátky úvěru kraje ve výši 239,5 milionu korun. Kraj bude dál splácet závazky z minulosti, ale nepočítá s žádným dalším zadlužováním. S velkými investicemi kraj počítá především ve zdravotnictví. Zhruba 200 milionů chce investovat do rozvoje zdravotnických zařízení, zejména do porodnických oddělení. Dalších 30 milionů například do zateplení objektu polikliniky nemocnice Kutná Hora. Stranou nezůstane ani doprava. Zhruba 30 milionů půjde z běžných výdajů na přípravu a zabezpečení údržby silnic II. a III. třídy. Ve spolupráci s městy připravuje pro následující období více než desítku dopravních obchvatů a pro řadu z nich má již s městy a obcemi uzavřeny smlouvy o spolupráci. Patří k nim například vybudování druhé části obchvatu Lysé nad Labem na silnice II/272 s předpokládanými náklady 130 milionů korun, stavba obchvatu Plaňan na Kolínsku na silnici II/329, který si vyžádá cca 80 milionu korun. Kraj také jedná o smlouvě o spolupráci s městem Čelákovice, kde by měl být na silnici II/425 vybudován obchvat s předpokládaným náklady 190 milionů korun. „A rádi bychom jako investor zrealizovali obchvat Jinočan, který si vyžádá asi 80 milionů korun,“ říká hejtman.

Kraj chystá na příští rok i řadu zajímavých sportovních a kulturních akcí. Jedná se o sportovní postupové soutěže, jako jsou Plavecko-běžecký pohár, Mezinárodní florbalový turnaj Středočeského kraje, In-line brusle SK, florbalový turnaj žáků 4. a 5. tříd a Středočeský taneční pohár. Kraj také podporuje každoroční účast mladý středočeských sportovců na Olympiádě dětí a mládeže České republiky. Reprezentovat kraj za hranice vysílá mladé Středočechy na soutěž O pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraje, kde poměřují síly v kanoistice, šachách a sportovní střelbě, a soutěž Opole High Jumps Festival ve skoku vysokém. Vedle toho se kraj i v příštím přichystá uspořádat například Svatomartinské hody v Kutné Hoře, Den Středočeského kraje, Den otevřených dveří na krajském úřadu a nejbližší velkou společenskou událostí pak bude reprezentačním novoroční ples Středočeského 17. ledna  v historických prostorách Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Jana Bartošová

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji