Doprava je sektor, který vyžaduje strategické vidění

 

1V Pardubicích vrcholí IV. Dopravní konference. U řečnického pultu se vystřídalo mnoho řečníků s tématy, která se dotýkala všech druhů dopravy. Europoslanec Pavel Telička tu například vyzval ke strategickému a někdy i odvážnému vidění věcí. Viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl vyslovil přání brzké výstavby R35.

 

Čtvrtý ročník DOPRAVNÍ KONFERENCE zahájila hned čtveřice hostů. Účastníky konference přivítal primátor města Pardubice Martin Charvát. Připomněl, že krajská metropole je spojena s průkopníky moderní dopravy v naší zemi a nejen proto se Pardubice stávají pravidelným hostitelem konference. „Druhým důvodem je to, že město Pardubice má úžasnou logistickou polohu. Potkávají se tu všechny druhy dopravy kromě vodní. Ale věřím, že se to v relativně blízké budoucnosti změní a Labe bude splavné až k nám, do Pardubic,“ řekl na úvod primátor města Martin Charvát.

V rámci konference se mluvilo o strategických plánech v dopravě i o financování tohoto oboru. K tomuto tématu se hned v úvodu konference vyjádřil i europoslanec Pavel Telička: „Doprava je sektor, který vyžaduje strategické vidění a samozřejmě včasná i odvážná, byť finančně náročná rozhodnutí. V tomto směru má Česko určitě své dluhy, ale i EU má dluhy v této oblasti.“

Z pohledu regionu Pardubického kraje byla důležitá témata týkající se investic do krajských i státních silnic a rychlostních komunikací. Řeč byla i o projektech na železnici, ve vzduchu a na vodě. Několikrát zaznělo i téma rychlostní silnice R35. „Jako Brňák bych si přál, aby už skončila výstavba R35. Protože jezdit po D1 do Prahy bez existující R35 není možné. Chtěl bych jen říci, že jako Hospodářská komora ČR uděláme vše pro to, aby mohla být dostavěna,“ přislíbil viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl.

Na konferenci vystoupili také náměstek primátora Pardubice Jan Řehounek na téma rozvoje pardubického letiště, o železničních stavbách na východě Čech a inovacích vozidlového parku hovořili náměstek generálního ředitele SŽDC Mojmír Nejezchleba a regionální obchodní ředitel Českých drah Tomáš Netolický. O strategických východiscích rozvoje dopravních sítí referoval náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. V druhé části konference je na programu prezentace ředitele SFDI Zbyňka Hořelici na téma financování dopravní infrastruktury. O legislativě mluví poslanec Martin Kolovratník, o rekonstrukcích a výstavbě silnic v Pardubickém kraji generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Svůj příspěvek na téma multimodálního uzlu veřejné dopravy v Pardubicích připravila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, rozvojová témata z pohledu Správy a údržby silnic Pardubického kraje ředitel této organizace Miroslav Němec a postup splavnění Labe Lubomír Fojtů z Ředitelství vodních cest. Úplná tečka je určena Janu Sirotkovi ze společnosti Clevermaps a.s.

PR

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2022 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji