Vysočinu příštích deset let obslouží České dráhy

vlak drahaZastupitelstvo Kraje Vysočina na svém lednovém zasedání schválilo návrh smlouvy s dopravcem České dráhy, a. s. Smlouva řeší zajištění veřejné drážní dopravy pro Kraj Vysočina pro období 120 měsíců v rozsahu více než 43,7 miliónu vlakokilometrů v hodnotě 6,3 miliard korun.

Součástí smlouvy je ujednání o nasazení 15 kusů nových jednotek se 120 až 160 místy k sezení dle typu. Ty budou nasazeny nejpozději od jízdního řádu 2023/2024. U nových jednotek v rámci komfortu cestování bude standardem klimatizace a WIFI,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.   

Nyní běží zákonem stanovená dvouměsíční lhůta před podpisem smlouvy. Pokud budou splněny náležitosti povinného zveřejnění, pak po uplynutí dvou měsíců dojde k podpisu schváleného návrhu smlouvy s výše uvedeným dopravcem.

V praxi to znamená, že Kraj Vysočina za provoz regionální vlakové dopravy respektive jako kompenzaci za prokazatelné ztráty do budoucna zaplatí Českým drahám  místo současných 128 Kč za kilometr nově 145 Kč za vlakokilometr. Patnáctka nových jednotek bude drahami nasazena v kombinaci 6 elektrických a 9 motorových vlaků a má nahradit nejstarší soupravy, které se po kolejích v regionu pohybují. „Se stávající technikou bychom my ani náš dopravce nebyli schopni provozovat dopravu po celou dobu vztahu kvalitním způsobem. Modernizaci vozového parku potřebujeme,“ uvedl Jan Hyliš. (vys)

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji