Festival oslavil Pernera

 MES9609Pardubice jako české hlavní město dopravy odstartovalo v den výročí narození významného projektanta a stavitele železnic Jana Pernera národní dopravní Festival železnice/silnice. Centum dění festivalu nebylo náhodné, město na soutoku Labe a Chrudimky vděčí Pernerovi za svůj rozvoj, který mu Pernerem projektovaná dráha přinesla.

Pernerem projektovaná dráha z Olomouce do Prahy je dodnes maximálně funkční a rychlá spojnice mezi Moravou a Čechami,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Už od poloviny devatenáctého století je jednou z konkurenčních výhod našeho kraje, svou roli bude hrát i v plánovaném dopravním uzlu Pardubice. Takové velikány, s vizemi do budoucnosti, si musíme připomínat.

Dvousté druhé výročí narození stavitele železnic Jana Pernera je zároveň v letošním roce také 172. výročím jeho skonu. Perner se při inspekční cestě po nové dráze zranil a na následky zranění pak v Pardubicích zemřel. Společnost Jana Pernera před časem převzala a zrekonstruovala hrobku, ve které projektant odpočívá. Právě u ní vzpomínkovým aktem za účasti řady významných hostů národní dopravní Festival železnice/silnice začal.

„Vést trať dráhy přes Polabskou nížinu byl geniální nápad. Díky tomu se z Pardubic mohla stát dopravní křižovatka a díky tomu mohlo v Pardubicích vyrůst i nádherné nádraží architekta Karla Řepy, které obdivuji,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro dopravu Michal Kortyš. A právě před budovou hlavního nádraží festival pokračoval. Společnost Jana Pernera totiž iniciovala sochu Jana Pernera, která před nádražní budovou stojí a je ozdobou zmodernizovaného prostoru přednádraží. Hosté národního dopravního Festivalu železnice/silnice položením květin letos instalovanou sochu přivítali. „Jan Perner se své první sochy v Pardubicích dočkal po mnoha letech diskuzí a odkládání teprve letos,“ uvedl při této příležitosti předseda Společnosti Jana Pernera Jiří Kotyk. „A protože doposud nebyla oficiálně odhalena, rozhodli jsme se ji dnes symbolicky v Pardubicích přivítat. Je to dílo akademického sochařa Jaroslava Brože, který je také autorem busty Jana Pernera umístěné od roku 2015 v aule Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích.

Národní dopravní Festival železnice/silnice ovšem nepatřil jenom místu pro Jana Pernera osudovému. Vedle Pardubic putoval po celé dráze, kterou významný český železniční stavitel projektoval, tedy od Olomouce až po Prahu.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji