Kraj cvičil na povodně

OLK povodne cviceniDalší velké cvičení, jehož tématem byly povodně, se uskutečnilo v uplynulých dnech v Olomouci. Simulace krizového stavu byla tentokrát zaměřena na zajištění materiálních zdrojů. Dva perné dny prověřily spolupráci hejtmanství s městy a vesnicemi, zapojily se také všechny složky integrovaného záchranného systému i několik ministerstev.

Cvičení simulovalo stoletou povodeň na řece Bečvě a Moravě. Scénář počítal s tím, že voda zatopila mnoho domů, ale také strategických objektů, jako jsou například nemocnice nebo elektrárny,“ uvedl k náplni akce Zdroje 2018 hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

V průběhu prvního dne lidé řešili problémy, které souvisely přímo se záplavovou vlnou – hledali vhodné ubytování pro evakuované obyvatele nebo zajišťovali náhradní zdroje elektřiny. Druhý den se krizový štáb potýkal s odstraňováním následků velké vody, a obstarával proto například vysoušeče, řešil stavbu náhradních přemostění nebo dezinfekci objektů a zatopených studen.

Na krizový štáb Olomouckého kraje přicházely jednotlivé požadavky z obcí, které byly rozhodnutím hejtmana řešeny v rámci celého kraje. Pokud nebylo možné vykrýt tyto potřeby ze zdrojů na našem území, byly dále postoupeny ústřednímu krizovému štábu Správy státních hmotných rezerv ČR, který je řešil na úrovni státu,“ dodala vedoucí krizového řízení Olomouckého kraje Alena Hložková.

Na záplavy se Olomoucký kraj připravuje opakovaně. Například letos na jaře uspořádal rozsáhlé cvičení Povodeň 2018, které trvalo tři dny a zúčastnily se ho stovky lidí. (olk)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji