Olympiáda dětí a mládeže se blíží, organizátoři se modlí za sníh

 MES1758Za osmnáct dní odstartuje v Pardubickém kraji zimní Olympiáda dětí a mládeže. Sportovní svátek, na který se sjedou stovky mladých sportovců, se tak vrací do regionu, kde před lety začal, tehdy ve své letní podobě. Letošní olympiáda je připravená, vrásky na čele organizátorů ale dělá teplé počasí.

 

Olympiáda dětí a mládeže startuje v neděli 28. ledna zahajovacím ceremoniálem v pardubické Tipsport aréně. Tady před zraky diváků nastoupí jednotlivé krajské výpravy a slavnostní úvod her doplní kulturní program. Sportovní klání se pak odehrají na šesti místech kraje - na Dolní Moravě, v Čenkovicích, Letohradu, Chocni, České Třebové a Litomyšli. Do regionu dorazí krajské výpravy, které celkem budou čítat více než sedmnáct stovek účastníků.

"Na olympiádu jsme jako pořadatelé připravení, jediné, co nám dělá starosti, je průběh počasí," uvedl na dnešní tiskové konferenci hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Teplé počasí ohrožuje především konání běžeckých lyžařských disciplín v Letohradu. Vzhledem k zajištěné zasněžovací technice stačí organizátorům dva dny mrazu, ovšem pokud teploty neklesnou, jako krizové řešení je připraveno náhradní sportoviště v Novém Městě na Moravě v sousedním Kraji Vysočina.

V přípavě Olympiády dětí a mládeže Pardubický kraj intenzívně spolupracuje s Českým olympijským výborem, jehož předseda Jiří Kejval dnes nasazení organizátorů vyzdvihl. "S Pardubickým krajem spolupracujeme dlouhodobě, je vidět zájem kraje i města Pardubice o sport a sportování dětí a mládeže," prohlásil a připomněl, že Olympiáda dětí a mládeže je pro mladé sportovce velmi významnou akcí. "Za uplynulých šestnáct let prošly Olympiádami dětí a mládeže tisíce dětí. Pro mnohé z nich je to první multisportovní akce, které se zúčastní."

Místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman doplnil, že Olympiáda dětí a mládeže je o stovkách příběhů dětí, kteří se jich účastní, pro mnohé z nich je to vstupní brána do velkého sportu a po letech se objeví na "velké" olympiádě. O vzrůstajícím zájmu svědčí i zvyšující se počty diváků, kteří na jednotlivá sportoviště chodí. A sledovat sportovní výkony mladé generace mohou i z domova. "Jsem rád, že se podařilo opět navázat spolupráci s Českou televizí, která připravila více než pětadvacet hodin kontinuálního vysílání z letošní Olympiády dětí a mládeže," řekl Šuman. Kromě toho bude možné sledovat další vysílání prostřednictvím streamu.

Olympiáda má, oproti té minulé, kterou hostil Ústecký kraj, nižší rozpočet. "Je zhruba třetinový," řekl na tiskovce krajský radní pro sport a předseda organizačního výboru René Živný. "Deset milionů korun dal kraj přímo na olympiádu, sedm milionů šlo na vybudování infrastruktury, jedním milionem jsme podpořili přípravu našich sportovců."

Olympiáda dětí a mládeže začíná 28. ledna v 15 hodin, kdy startuje zahajovací ceremoniál. Na něj je vstup zdarma. Závěrečným dnem olympiády je 2. únor. (mes)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji