S potěšením mohu říct, že kraje budou letos hospodařit s mírným přebytkem a mírně přebytkové hospodaření krajů předpokládám i v následujícím roce. Oproti letošnímu roku by v roce 2016 měly příjmy i výdaje vzrůst zhruba o 4,0 %. Vycházím tak z predikce, která zohledňuje návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, který je v současné době projednáván Parlamentem.
Novela přináší zvýšení procentuálního podílu, kterým se kraje podílejí na výnosu daně z přidané hodnoty, ze 7,86 % na 8,92 %. Přestože její projednávání se jeví jako poměrně komplikované, věřím, že se podaří novelu v rámci legislativního procesu schválit tak, aby vstoupila v platnost od 1. 1. 2016. Kraje totiž tímto návrhem získají v rámci rozpočtového určení daní prostředky, o jejichž použití budou moci rozhodovat samostatně. Dojde k plošnému navýšení daňových příjmů krajů z DPH o necelých 8 %, což v absolutním vyjádření znamená navýšení o 3,5 mld. Kč. A to, podle mého názoru, není v krajských rozpočtech zanedbatelná částka. Jaké budou finanční efekty v dalších letech bude záležet i na tom, kdy vejdou v platnost opatření Ministerstva financí směřující k zefektivnění a zlepšení výběru daní, jako je především elektronická evidence tržeb. Nepochybuji, že společným přáním Ministerstva financí i místních samospráv je, aby se tak stalo co nejdříve.
Jan Gregor, náměstek ministra financí
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.