Letos na podzim nás čeká další volební klání, ve kterém se rozhodne o tom, kdo bude v následujících čtyřech letech vládnout českým krajům. Tentokrát se do boje nepustí pouze již zavedené strany, ale do krajů se chce dostat také hnutí ANO, které si po úspěchu ve volbách do poslanecké sněmovny dělá zálusk i na zastupitelská křesla v regionech. Předvolební kampaně tak pomalu startují.
Už za sedm měsíců se v městech a obcích znovu otevřou volební místnosti. Lidé budou po čtyřech letech volit krajské zastupitele a i tentokrát lze očekávat poměrně napínavé souboje. Jak se ale zdá, ve střetu s levicovou ČSSD vystřídá ODS stále ještě relativně nové hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Právě střet dvou velkých vládních partají dělá z letošních krajských voleb jednu z nejsledovanějších událostí roku. Výsledky totiž ukáží, kdo je v současnosti lídrem české politické scény a především, jak spokojení jsou voliči s politikou vlády Bohuslava Sobotky. Ať chceme nebo ne, volby tak budou opět do značné míry i referendem o spokojenosti se současným vedením země.
Že půjde hlavně o souboj dvou zmíněných uskupení, potvrzují i první průzkumy. Agentura SANEP, která zkoumala postoje lidí v lednu, favorizuje ČSSD. Ta by v současnosti vyhrála celkem v pěti krajích: na Vysočině, v Moravskoslezském, Jihočeském, Středočeském kraji a podle očekávání i v Jihomoravském kraji, kde se velmi vysoké podpoře stále těší šéf Asociace krajů Michal Hašek. Ostatně i nyní by zde strana získala 23,2 procenta hlasů. ANO se 14,9 procent hlasů by zde předběhla KSČM a zřejmě o pár setin procenta i lidovci. Naopak agentura Phoenix Research zase mírně favorizuje hnutí ANO. To by v průměru v celé zemi volilo 24 procent respondentů, sociální demokraté by skončili druzí s 18 procenty a komunisté s 10,5 procenty třetí. Oba dva výzkumy se shodují na jednom: na nepříliš lichotivém výsledku pravicových parlamentních stran. TOP 09 by dokonce, podle průzkumu SANEP, skončila pod hranicí pěti procentních bodů. „Krajské volby nám dají zprávu, v jakém stavu, v jakém povědomí jsou u voličů ODS, TOP 09 nebo vyzyvatelské skupiny – Svobodní a soukromníci, jak se daří Andreji Babišovi a zda je stále po několikaletém působení v politice atraktivní pro voliče,“ shrnuje blížící se klání politolog a sociolog Jan Kubáček.
VĚTŠINA HEJTMANŮ CHCE POKRAČOVAT
Jak to vypadá s programy, kampaněmi a lídry jednotlivých stran? Začněme u stále nejsilnější vládní strany ČSSD. Ta hodlá do kampaně nasypat kolem 100 milionů korun. Voliče osloví skrze billboardy a mítinky. „Všechny finanční operace počínaje 4. lednem 2016 zveřejňujeme na našem webu. Veřejnost se tak bude moct přesně dozvědět, kolik peněz jsme pro účely krajských a senátních voleb uvolnili,“ uvedl místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec. Mezi tématy bude opět kralovat zachování zdravotní péče na současné úrovni a zabránění privatizace nemocnic. Jestli ale strana opět objeví nějaký zaručený tahák, jako bylo zrušení regulačních poplatků v krajských nemocnicích, zatím nelze předpovědět. Zřejmá bude naopak snaha vymezit se proti hnutí ANO. Očekává se vehementní kritika ministra financí Andreje Babiše a jeho podnikatelských záměrů, které expandují mimo jiné i do zdravotnictví. Babišovy firmy totiž nakupují kliniky provozující reprodukční medicínu, a také některé polikliniky. Z hlediska kandidátů se ČSSD bude v řadě regionů opírat o stávající hejtmany. Kromě Michala Haška budou kandidovat hejtmani Miloš Petera, Jiří Běhounek, Jiří Zimola, Miroslav Novák, Martin Netolický či hejtman Karlovarského kraje Martin Havel. Dlouho se spekulovalo, kdo nahradí v čele kandidátky Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Nominaci nakonec získal krajský předseda Jiří Zemánek. „Probírali jsme hodně jmen, nakonec jsem byl vybrán já. Udělám vše pro to, abychom uspěli,“ řekl Zemánek, který je v komunální i parlamentní politice už řadu let. I v Plzeňském kraji už je jasno. O post, který v současnosti vykonává Václav Šlajs, se bude za ČSSD ucházet bývalý šéf Škody Transportation Josef Bernard.
ANO HLEDÁ LÍDRY
ANO také nechce zaspat a do krajských voleb nastoupí s velkým očekáváním solidního výsledku. V kampani bude ukazovat mimo jiné na nevyřešené problémy krajů. Očekávají se sliby týkající se lepších komunikací či posilování investic. Podobně jako ČSSD i ANO se pochlubí transparentním účtem, na kterém by mělo být vidět, kolik peněz a na co strana vydává. Konkrétní částka, kterou chce hnutí za kampaň zaplatit, ale zatím známa není. Pomoci k vítězství mají uskupení silné osobnosti na kandidátkách. Jejich oslovování se ale nedaří vždy podle plánu. Mezi těmi, kteří nabídku ANO odmítli, byl třeba senátor a majitel firmy Juta Jiří Hlavatý nebo majitel Student Agency a známý kritik monopolizace železniční dopravy Radim Jančura. Ačkoliv hnutí zpočátku cílilo na známá jména, nyní se zaměřuje spíše na ověřené lidi, kteří s ANO už spolupracují. „Potřebujeme do hnutí normální lidi, kteří nemají přehnané ambice,“ prohlásil Babiš s tím, že v tomto směru strana už několikrát narazila. V současnosti nejviditelnějším kandidátem tak zůstává rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, který povede listinu ANO v Moravskoslezském kraji. V Plzeňském kraji se do čela kandidátky dostal zase šéf Okresní hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman, v Jihomoravském se Michalu Haškovi postaví zřejmě šéf brněnských policistů Bohumil Šimek a pardubickou kandidátku vede místní předseda Jan Řehounek. „Finální podoba kandidátky ve všech ohledech reflektuje jak odbornou a morální kvalitu jednotlivých kandidátů, tak i geografickou vyváženost celého Pardubického kraje,“ prohlásil lídr. Problémy má ANO naopak v Jihočeském kraji, kde z kandidátky odstoupilo už několik lidí. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost s krajským vedením strany a tvorbou kandidátky pro podzimní volby. Tu vede krajská šéfka strany Radka Maxová. Vlnu nevole navíc vyvolalo zrušení strakonické místní organizace.
MEZI LÍDRY ČUNEK I ČERVÍČEK
KDU-ČSL, která má především v moravských regionech tradičně silnou pozici, chce na centrální úrovni do voleb investovat asi deset milionů korun. „Na krajské úrovni si jednotlivé kraje sestaví svoje rozpočty a další financování je v jejich kompetencích,“ doplnila tisková mluvčí strany Petra Hrušová. V kampani se strana zaměří na osobní kontakt s lidmi, se kterými chtějí kandidáti mluvit hlavně o řešeních ve věcech zdravotnictví, sociální oblasti, nezaměstnanosti či dopravní obslužnosti. V některých regionech půjde strana do voleb opět v koalici. Ze známých osobností, kteří budou za lidovce kandidovat na hejtmana, lze jmenovat Jiřího Čunka ve Zlínském kraji nebo Vladimíra Dernera v Královéhradeckém kraji.
O výraznou kampaň se chce letos opírat také ODS. Má název „Rozbal to!“ a cílí na aktivní a pracovité lidi. „Budeme nejen propagovat naše pozitivní programové priority, ale poukazovat i na negativní působení současné vlády, která vnáší do našich životů více a více socialismu,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala. Mezi kandidáty na hejtmany pod vlajkou této strany najdeme bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který vede listinu v Královéhradeckém kraji nebo místopředsedu strany Martina Kupku ve středních Čechách.
Velká pozornost se bude i v letošním roce upínat na volební výsledek komunistů. Ti chystají kampaň za 20 milionů korun, během které se chtějí hlavně setkávat s voliči. Jejich jediný hejtman Oldřich Bubeníček z Ústeckého kraje bude opět kandidovat a očekává se jeho solidní výsledek. Na druhou stranu TOP 09 se bude pokoušet zmobilizovat všechny své síly. V preferencích se pomalu ale jistě propadá. S kampaní jí mají pomoci desítky milionů korun a v některých regionech i spojování do koalic. Mezi kandidáty této strany na hejtmana najdeme například středočeského náměstka ředitele podolské porodnice Petra Tiso nebo havlíčkobrodského místostarostu Libora Honzárka.
Otázkou je, jak si povedou další strany. Parlamentní Úsvit možná přiláká voliče na uprchlické téma a zabodovat by mohli i Starostové a nezávislí. Jejich hejtman Martin Půta bude v Libereckém kraji znovu kandidovat, a to i přes obvinění z korupce, kterému čelí. Filip Appl
Hejtman: | Bohumil Šimek (ANO) |
---|---|
Krajské město: | Brno |
Rozloha: | 7197 km2 |
Počet obyvatel: | 1193930 |
Hustota zalidnění: | 157 obyvatel/km2 |
NUTS: | Jihovýchod |
Radní: | Roman Hanák (ČSSD), Taťána Malá (ANO), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09), Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu), Jana Pejchalová (ANO), Miroslav Kubásek (ANO), Petr Hýbler (ANO), Tomáš Soukal (ČSSD), Igor Chlup (ČSSD) |
Koalice: | ČSSD a KDU-ČSL |
Počet obcí s rozšířenou působností: | 21 |
Počet členů rady: | 11 |
Počet členů zastupitelstva: | 65 |
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.